Když Jiří Dienstbier mladší kandidoval v roce 2013 na prezidenta (za ČSSD), šokoval mne během nezávazné konverzace cestou na debatu s kandidátem ve výtahu větou: průběžný důchodový systém má obrovskou výhodu, když jeden den zkrachuje, druhý den vytvoříte nový. Zpětně viděno, nebyl to projev politického cynismu, ale spíš jistý druh vizionářství.
Když se jednou současný finanční a důchodový systém zhroutí, bude se muset vytvořit zcela nový. Děti se nerodí, ale seniorů a migrantů žádajících dávky a pomoc přibývá. Důvěra v hodnotu peněz a udržení finančního systému klesá. Naopak, cena zlata a nemovitostí raketově roste. Půda nad světovou rezervní měnou – americkým dolarem, se začíná hýbat. Co se děje a proč ta nervozita? Proč se banky připravuj na přechod z papírových peněz na digitální měnu a bude to skutečně jen paralelní alternativa anebo později jediná možnost?
