Slovo „obrovské“ ale vždy musí být podle mě dáno do souvislosti s velikostí armády a o tom toho mnoho nevíme. Kolik vojáků ukrajinská armáda vlastně čítá? Kolik bojeschopných mužů, kteří jsou ve věku kterých se povolávací rozkaz týká je v zahraničí? Kolik bojeschopných mužů, kteří jsou ve věku kterých se povolávací rozkaz týká Ukrajina vlastně má, pokud má desítky milionů obyvatel? Kolik z těchto mužů je na Ukrajině a kolik z nich je pak skutečně na frontě?
100 000 mrtvých se zdá jako obrovské číslo, ale pokud jde o zemi která má desítky milionů obyvatel, je sto tisíc lidí z této částky nevelký počet ztrát. Nesrovnatelně méně, než kolk lidí padlo na Ukrajině ve druhé světové válce, kde se to počítá na miliony. Hrozně rád bych tedy viděl nějaké (alespoň) přibližné statistické přehledy v kontextu celkového počtu obyvatel země. Věřím, že ztráty jsou obrovské a že skutečně ohrožují zemi, v tom případě je ale možné, že odhady ztrát jsou velmi podhodnocené.
Mnohem podstatnější by byla právě ta informace, jak velké procento z celkového počtu mužů v povolávacím věku na Ukrajině těch 100 000 vlastně tvoří a jaké jsou skutečné rezervy. Podle odhadů Světové banky a dalších demografických dat, ukrajinská populace ve věku 25 až 60 let činí přibližně 20 až 25 milionů lidí, z toho tedy asi 10 až 12,5 mužů. Bojeschopných mužů, kterých se týká povolávací rozkaz by mělo být dejme tomu 10 milionů. I když připustíme, že mnoho z nich emigrovalo do zahraničí, pořád nám zbývá miliony mužů, kteří by teoreticky měli být nasazeni do bojů. Pokud je to 7 milionů mužů, pak 100 000 mrtvých znamená ztráty cca necelých 1,5% vojáků. Pokud ale ve skutečnosti bojuje mnohem méně mužů (zatímco většina ostatních se někde na Ukrajině skrývá), pak skutečně 100 000 mrtvých muže znamenat „obrovskou“ ztrátu.
Buď tedy dělám někde zásadní chybu, chybu dělá někdo jiný, odhady ztrát jsou velmi podhodnocené nebo jde o záměrné manipulace. Nebo prostě drtivá většina mužů se i na samotné Ukrajině do bojů vlastně vůbec nezapojuje a baví se na diskotékách a koncertech, přičemž velké slovo tu hraje propaganda o tom, jak země krvácí. Jinak si to neumím vysvětlit. U nás pak lidé žijí v představě, že mužů, kteří se nezapojují je jen malé procento, zatímco ve skutečnosti jde o většinu z nich. Ať už jsou v zahraničí nebo doma, na Ukrajině – to je nakonec možná jedno. Krev a pot se týká spíše je hrstky dobrovolníků, kteří bojují bez odpočinku za všechny ostatní, zatímco u nás je to prezentováno jako velké hrdinství ukrajinského národa.
Ve skutečnosti se to hrdinství netýká národa, ale jen této hrstky lidí. Vyvěšení ukrajinské vlajky si zaslouží jen oni – ne Ukrajina. Nebo maximálně jen za to, že musí vydržet průvodní jevy války, jako jsou rozbitá obydlí či výpadky energie, apod. To ale nelze příliš pokládat za hrdinství v případě, že drtivá většina mužů odmítá bojovat. Já si myslím, že v moderní době je skutečných hrdinů opravdu jen velmi málo – stejně tak jako skutečných osobností a že s dobou první či druhé světové války se to nedá vůbec srovnávat, vzhledem k tomu, jak obrovské byly ztráty tehdy, jak velká ochota byla pokládat život za dobrou věc a co tehdy lidé museli vydržet.