Západ se nemusí bát jaderných zbraní Ruska – „určitě by je nepoužilo“

Názor, že západ se nemusí bát jaderných zbraní Ruska, protože Rusko by je určitě nepoužilo, se objevuje stále častěji i mezi analytiky. Prý je to jen strašení fanatiků, které nelze brát vážně. Prý jen to jen propaganda, nic víc – stále takové riziko bagatelizují, zpochybňují, neberou do úvahy. Totéž ale západ dělal před invazí Ruska na Ukrajinu. Nevěřil, že by to Rusko někdy mohlo udělat – ale stalo se. Proč jsou dnes někteří tak naivní, že si myslí, že by Rusko jaderné zbraně nepoužilo nebo dokonce, že jsou stejně nefunkční – nad tím zůstává znovu rozum stát. Obávám se, že když západ vstoupí aktivně do války s Ruskem a bude říkat, že Rusko by nikdy to a to neudělalo – opět se stane. A opět bude svět šokován a překvapen.

Vladimír Votápek je jeden z mála lidí, kteří otevřeně podporují iniciativu Macrona, který hlásí, že když Ukrajina padne, Francie vyhlásí Rusku válku. Podle něj je důležité, aby se do toho zapojilo celé NATO a pokud se na tom státy aliance neshodnou, měla by být podle něho vytvořena aliance ochotných a ty ostatní, kteří nebudou souhlasit, byly jednoduše vynecháni.

Votápek říká neustále A – tedy musíme mít odvahu jít do války, protože jen tak je vítězství naše. Zapomíná ale stále dodat to B. Jednak, že bez USA je NATO prázdná skořápka a že Evropa nemá ani dostatek vojáků a za druhé, že v případě že by Rusko poslalo na ČR jednu velkou jadernou nálož, tak náš stát by přestal existovat. Jedna nálož = desítky milionů mrtvých okamžitě, další postupně. Dvě nálože = více mrtvých, než kolik zahynulo ve druhé světové válce dohromady. Jaderná válka by byla velmi krátká, tedy v řádu několika hodin. Žádní vojáci nejsou potřeba. Žádné tanky, houfnice, obrněná vozidla, letadla…

Raketa s jadernou náloží pohybující se 5x rychleji než zvuk by k z Ruska nám doletěla dříve, než by si to vláda uvědomila a stačila dát nějaký pokyn k evakuaci. Tj. v řádu několika minut. Nikdo by ani nestačil zalézt do svého soukromého krytu, protože by vymazala ČR dříve, než by si někdo stačil uvědomit, že něco hrozí. Bylo by to náhlé a okamžité. Můžeme si tedy klást otázku, jestli Votápek pouze provokuje a jestli si je toho vědom nebo zda je duševně pořádku, případně, zda není sebevrah nebo psychopat. Nebo jestli je opravdu tak přesvědčen o tom, že toto se stát nemůže.

Pokud by byly použité jen malé, taktické jaderné zbraně, je možné, že i ČR by mohla být cílem, neboť v Pardubicích je centrum výroby součástí pro munici dodávanou na Ukrajinu. Bohužel, i nejmenší jaderná taktická bombička by celé město, předměstí i okolní vesnice vymazala z mapy. A to nemluvíme o smrtonosném mraku s radioaktivním spadem, v důsledku kterého by zahynuly další tisíce lidí mimo zasaženou oblast. Pokud by vojska zemí NATO vstoupila na Ukrajinu a zapojila se do boje, je možné, že Rusko by se necítilo vázáno žádnými konvencemi o použití jakýchkoli zbraní hromadného ničení, nejen jaderných. Rusko by to nepochybně mohlo považovat za vyhlášení války od západu a asi si nedělá legraci, když říká, že to považovat bude.

Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého by to nejspíše neznamenalo zapojení celé Severoatlantické aliance. Varuje také před tím, že by Moskva klidně proti Francii mohla použít jaderné zbraně.

Z toho ale Votápek velké obavy nemá – zřejmě je podobného názoru jako další, kteří tuto myšlenku podporují. Kalkulují s tím, že Rusové jsou především zbabělci, kteří by jaderné zbraně nikdy doopravdy nepoužili, protože se mají až příliš rádi. Že je to dráždění hada bosou nohou nebo hra s ohněm oni nevnímají. Eskalaci nevidí jako riziko, ani se neobávají důsledků toto, že bychom se všichni ocitli ve skutečné válce. Neboj se dokonce ani jaderné války a věří, že ji mohou vyhrát. Bohužel vůbec netuší, co to jaderná válka je:

Dobře to ilustruje komentář jednoho čtenáře, který se vůbec nebojí jaderné války a dostal nejvíce lajků:

„Russko je jediné, tedy mimo jeho spojence Severní Koreje, které každou chvíli všem okolo vyhrožují jaderným zničením. A stále více přibývá lidí, kteří se přestávají bát této možnosti. Mnohem větší „strach“ mám z toho, jakým příkladem jde západ, který mluví o svobodě, demokracii, ale není ochoten ji bránit. Nemám strach z atomových zbraní, protože většina z těch rusských nefunguje a většina zbytku by byl sestřelen a zničen dříve, než by dosáhl cíle. Nebojím se jaderné války, protože ruští zbabělci, kteří jí vyhrožují mají více co ztratit a hlavně vědí, že nemají šanci ji vyhrát.“

I když tyto myšlenky jsou dnes většinou nepřijatelné, záleží na tom, jak na volání těchto lidí po konečném řešení ruské otázky bude slyšet veřejnost. A nejen ona, především ti, kteří mají odpovědnost. Jak dalece si riziko budou uvědomovat nebo zda se nechají přesvědčit o tom, že není třeba se čeho obávat. Není totiž možná daleko doba, kdy Ukrajina padne a pak dojde na lámání chleba. A může to nabrat velmi rychlý spád, protože nejen Votápek sdílí přesvědčení, že Ukrajina musí vyhrát za každou cenu a západ se nějakých ruských atomovek prý rozhodně bát nemusí, protože jde jen o strašení a vyhrožování.

Jaroslav Zamazal pro deník Neviditelný pes podobně spekuluje:

„Může Rusko poslat na Ukrajinu ještě něco, co tam dosud neposlalo? Může Rusko na Ukrajině dělat něco horšího, než co tam dosud dělá? Sotva. Zatímco Západ a zejména USA mají ještě hodně druhů i kusů výzbroje (a zpravidla té sofistikovanější), kterou na Ukrajinu zatím neposlaly. Rusku zbývají už jen ty atomovky. A na to, aby je použili, mají Putin a Šojgu příliš rádi svá měkce vystlaná hnízdečka a zlatá prkýnka na záchodech.“

Války s Ruskem se Macron s Leyenovou snaží předejít tím, že se snaží přesvědčit Čínu, aby se postavila na jejich stranu, jinak, pokud Ukrajina padne, je prý Macron připraven zasáhnout. Podobně o tom uvažují pobaltské země. Tedy i s tím rizikem, že proti nim budou stát Rusko i Čína. Pokud by se však rozhodli jít do sólové akce jen někteří členové NATO, je zřejmé, že by to mohlo znamenat jeho rozpad, protože jeden za všechny a všichni za jednoho by přestalo platit.

Argumentovat tím, že by šlo jen o sbor dobrovolníků a ochotných, nikoliv vojáky NATO by dávala smysl jen v případě, že by se Rusku dařilo je likvidovat konvenčním způsobem – taková akce by ale neměla smysl. Pokud by se tedy situace obrátila, není žádný důvod pochybovat o tom, že by nějaká malá taktická jaderná zbraň mohla být reálně použila. Že by je totiž Rusko mělo v Kaliningradu a Bělorusku hustě rozmístěné jen tak, pouze pro odstrašení – to si rozhodně nemyslím a spoléhat se na to určitě nelze. Mohla by to být pro tzv. alianci ochotných smrtící past a mohli bychom být rádi, kdybychom do války pak nebyli zataženi i my v Evropě.

Rusko se připravuje k použití taktických jaderných zbraní, západ spoléhá na to, že je to nepravděpodobné