Ukrajina je na nezvratné cestě

Śéf NATO říká, že Ukrajina je na nezvratné cestě, ale současně dodává že ještě není pozdě. Tak je to nezvratné nebo není? Nevím. Když je něco nezvratné, ukazuje to často asi spíše jen na velké odhodlání, víru a přesvědčení. Pokud by tato nezvratnost převládla u všech zemí, bylo by asi možné Ukrajinu přijmout do NATO a EU prakticky ihned. Případně zítra, s přednostním právem. Už dnes se nakonec vede debata o tom, jestli by přece jen nebylo množné přijmout do EU zemi, která své hranice nekontroluje a je ve válce, zatímco jiní na to čekají marně už spoustu let a ještě si asi počkají. Sice ještě nevíme, jak válka skončí, ale i s rekonstrukcí Ukrajiny západ již začal. Tak uvidíme – snad to už opravdu je nezvratné.

Tak mě napadá, co když se stane pravý opak a jako nezvratné se ukáže něco jiného? Jak v případě takové blamáže budou postupovat ti, co dnes mluví o nezvratnosti? Změní rétoriku? Nebo kabáty? Nebo se někam schovají a přestanou reagovat jako dnes Angela Merklová, která raději už téměř ani nevychází ze svého bytu?

Když vidím jak se někteří politici hlavně rádi předvádějí, staví na odiv, používají velká gesta a hesla, plamenně mluví, jak se zabývají hlavně svými sny a ideály, aniž by pragmaticky a prakticky skutečně chtěli měnit realitu a dělat reálnou politiku, mám trochu obavy, že je to všechno hlavně jedno velké divadlo a každý si říká: když se nesplní můj sen, tak po mě potopa. Přece jen ale – nežijeme ve světě snů a představ. Nežijeme ve virtuální, počítačem vytvořené realitě.