Velcí spojenci mohou létat do Moskvy. Malí spojenci ne.

Spojenci v EU si navzájem zakazují přelety svých prezidentů a premiérů

No to je hodně zvláštní. Nerespektování vzájemné suverenity, vzájemné úcty a nerespektování svrchované politiky jiného státu se stalo i mezi spojenci už jakýmsi standardem. Jeden spojenec si osobuje právo diktovat jinému spojenci kam může nebo nemůže létat. Skoro si říkám, kam jsme se to vůbec dostali a jak se ten svět změnil. Dříve nepředstavitelná věc… Opravdu bízár. Mezinárodní politika plná naschválů – diplomacie v háji. Vzájemné poučování. Ono vůbec to se děje poslední roky je už tak postavené na hlavu, jestli u nežijeme v absurdistánu. Jako v tom filmu. Jakoby se vše stávalo jednou velkou komedií nebo reality show.

Představitelé americké vlády zase prý nemohou jen to Kyjeva, protože letadlem se bojí a vlakem také. Nebo je to pod jejich úroveň. Pokud by ale letěli do Moskvy, věřím že v tomto případě by jim přelet spojenci povolili. Nejde přece o nedůležitého, ale důležitého spojence, která má právo na vlastní politiku. I na to jednat s Putinem. To opravdu mohou jen důležití spojenci. Rozhodně ne představitelé malých zemí.

poster