S vývojem jazyka a společnosti některá slova mění svůj význam – i liberalismus a populismus.

Všímáte si, jak je na Západě zdiskreditován výraz liberální či liberalismus? To není objev. Už dobrých dvacet let lze vidět, že slovo liberální si zmonopolizovali progresivisté, pokrokáři či radikální levice.

Význam slov se neustále mění a posouvá, co bylo dříve sprosté je dnes normální a naopak, co nějaké slovo označovalo něco, dnes může označovat něco jiného. Dobře to vidíme nejen ve srovnání současné češtiny a staročeštiny, ale třeba i češtiny s jinými slovanskými jazyky – kolik slov v nich je stejných či velmi podobných, ale má už rozdílné významy? Nejinak je to ve slovech označujících ideály, myšlenky a politické směry.

Hojně citovaným příkladem je dnes zejména slovo liberalismus. Také jsem se dlouho bránil používat toto slovo v negativním významu, protože mělo vždy pozitivní význam (od slova svoboda, boj za svobodu, svobodomyslnost). Místo toho jsem raději říkal neoliberalismus, neoliberálové. Dnes už ale samotné slovo liberalismus získalo negativní konotace a ztrácí svůj původní význam boje za svobodu, protože si ho skutečně zmonopolizovali progresivisté, woke ideologové a radikální levice tvářící se, že zachraňují planetu a světovou demokracií zachraňujíce přitom hlavně své vlastní pozice. Tyto politické proudy, které ve společnosti získaly zásadní, často rozhodující slovo a začaly diktovat jiným. Tak se zrodil nový typ liberalismu masově podporovaný nejvyššími elitami, vládami a jejich nadnárodními, neziskovými organizacemi. Liberalismus, který dnes dospěl do společenského střetu se svým vlastním novým protipólem, pro který liberální média začala používat staronovou nálepku.

Jako odpor proti tomu se zrodilo hnutí, kterému se dnes říká populismus. Společnost se začala v nové éře politické korektnosti a sociálních sítí ostře štěpit na liberály (demokraty) a populisty (nepřátele, asociály, imbecily). Toto slovo však stále ještě vyvolává negativní konotace, která vychází z jeho původního významu = chtít se zalíbit sliby. Ovšem také to se začíná měnit a populismus začíná být vnímán jako relevantní politická síla. Sice pomalu a mnozí si to stále nechtějí připouštět, ale je to tak. Např. české ANO či zmínění Motoristé už přestává být vnímáno jako populistická opozice, ale jako relevantní protisíla vůči liberálům a tzv. demokratickému bloku stran.

Podobně v USA. Jinými slovy, když je polovina země „populistická“ , původní význam slova populismus se devalvuje. Je to podobné, jak se slovem extrémismus. Původní význam slova znamená něco, co je mimořádné, okrajové, extrémní. Když se ale to stane něčím, co je masové a běžné, pak už to přestává být extrémní a je to novým standardem.