Praxe označování označování bytů na realitním trhu
Česko
V Česku funguje dlouho zavedené praxe označování bytů s důrazem na dispozici kuchyně – to, zda je kuchyň součástí jedné z místností bytu nebo zda jde o další místnost – bez ohledu na to, jak je tato místnost velká.
Naopak, naklade se důraz na popis toho, zda je kuchyně nainstalována či nikoliv – to obvykle najdeme až v detailu popisu nabídky. I když vestavěná kuchyň i se spotřebiči je u nových bytů v zahraničí obvyklým standardem, v Česku ne. Kuchyňský kout tedy může znamenat třeba i jen prázdný kout určený pro instalaci kuchyně. Termín kuchyňský kout může znamenat jak kout v místnosti či nějakou stěnu, tak i výklenek.
Jednopokojový byt se označuje neformálně jako garsoniéra či garsonka, formálně jako byt 1kk nebo 1+0. S označením studio které je běžné v zahraničí se setkáme v Česku spíše jen v katalozích cestovních kanceláří u apartmánů pro krátkodobý pronájem. Byty bez kuchyně jsou spíše výjimkou, v Česku se označují jako +0, ale v zahraničí se označují obvykle slovně jako „byt bez kuchyně“.
- 2+0 = dvoupokojový byt bez kuchyně a kuchyňského koutu (historické budovy, ubytovny, ateliéry)
- 2kk = dvoupokojový byt s kuchyňským koutem
- 2+1 = dvoupokojový byt s kuchyní
- 1kk = jednopokojový byt, garsoniéra
Poschodí nebo patro začíná nad přízemím. Podlaží začíná od přízemí nebo suterénu. Začíná se většinou přízemím od 0 (s výjimkou technických popisů kde se začíná přízemím od 1).
Slovensko
Na Slovensku se při popisu bytů obvykle nezohledňuje, zda byt má nebo nemá kuchyň (či místo po ní) a pokud to není uvedeno, pokládá se jako samozřejmost, že vestavěná kuchyně je standardní součástí bytu – ať už jde pouze o kout nebo další samostatnou místnost. Dispozice kuchyně může být popsána podrobněji až v detailu nabídky bytu.
Pokud chce prodejce zdůraznit, že byt kuchyň skutečně má, uvede, že nabízí např. dvoupokojový byt s kuchyní (nebo naopak bez kuchyně). Pokud jde o další samostatnou místnost pro kuchyň, hovoří se o „samostatné kuchyni“. Pokud má byt jen kuchyňský kout, uvede se, že jde o byt s propojenou kuchyní.
Garsonka se označuje podobně jako garzónka nebo jako štúdio, pokud větší a komfortnější.
- dvojizbový byt (tj. 2+0 nebo 2kk)
- dvojizbový byt s prepojenou kuchyňou (tj 2kk)
- dvojizbový byt so samostatnou kuchyňou (tj. 2+1)
- garzónka / štúdio (1kk)
Poschodie začíná nad přízemím. Podlažie začíná od přízemí nebo suterénu. Začíná se většinou přízemím od 0.
Polsko
V Polsku je praxe malinko odlišná, ale při popisu bytů se rovněž důraz na počet pokojů bytu, přičemž kuchyňský kout s vestavěnou kuchyní se chápe jako standardní součást bytu. Pokud by jí byt neměl, muselo by být výslovně uvedeno že jde o „byt bez kuchyně“. Naopak, pokud je výslovně uvedeno, že jde o „byt s kuchyní“ tak to znamená, že kuchyň je zde další samostatnou místnosti. I v tomto případě se však (stejně jako na Slovensku) stále mluví pouze o dvoupokojovém bytě.
- dwupokojowe mieszkanie (tj. 2kk)
- dwupokojowe mieszkanie bez kuchni (tj. 2+0)
- dwupokojowe mieszkanie z kuchnią: (2+1)
- studio (1kk)
Piętro začíná nad přízemím. Kondygnacja začíná od přízemí nebo suterénu. Začíná se většinou přízemím od 0.
Chorvatsko, Srbsko, Černá Hora, Bosna a Hercegovina
Také v Chorvatsku (a ve všech zemích kde se mluví srbochorvatsky) je praxe podobná Slovensku a Polsku. Opět se klade důraz na počet pokojů bytu, přičemž kuchyňský kout s vestavěnou kuchyní se pokládá za samozřejmost a obvykle se neuvádí. Pokud jde o další samostatnou místnost pro kuchyň, hovoří se o „oddělené kuchyni“. Informace o kuchyni bývají tedy až v detailu nabídky. Někdy se však rozlišuje, zda jde pouze o kuchyňský kout nebo o výklenek v místnosti.
Často se klade důraz na obecné věci, jako je výtah, balkón a výhled z bytu. Balkóny bývají běžnější součástí bytu, než u nás. Garsonka se označuje podobně jako na Slovensku jako garsonijera nebo jako studio apartman, pokud je garsonka větší a komfortnější. V novějších budovách jsou často byty apartmánového typu, které nemají žádnou předsíň. I v novostavbách někdy bývá WC součástí koupelny.
- dvosobni stan (tj. 2+0, 2kk nebo 2+1)
- dvosobni stan s kuhinjskim kutom (tj. 2kk)
- dvosobni stan s kuhinjom u niši (tj. 2kk, kde je kout ve výklenku)
- dvosobni stan s odvojenom kuhinjom (tj 2+1)
- garsonijera / studio apartman (1kk)
Kat začíná nad přízemím. Etaža začíná od přízemí nebo suterénu. Začíná se většinou přízemím od 0.
Německo, Rakousko, Švýcarsko
V německých mluvících zemích se klade důraz na počet pokojů, uspořádání prostoru, praktické informace, které zahrnují detaily o vybavení a uspořádání bytu, zda je kuchyň již vestavěná nebo ne, apod.. Vestavěná kuchyně není standardem podobně jako u nás a levnější byty ji nemusejí mít. Byty se označují podle počtu pokojů, přičemž se do nich počítá i kuchyně, pokud tvoří samostatnou místnost – to je rozdíl oproti některým jiným zemím.
V novějších budovách ve Švýcarsku jsou někdy byty apartmánového typu, které nemají žádnou předsíň. Jinak je standardem, stejně jako WC oddělené od koupelny.
- 2-Zimmer-Wohnung: (tj. 2+0, 2kk nebo 2+1)
- 2-Zimmer-Wohnung mit Kochnische (tj. 2kk, obvykle s prázdným kuchyňským koutem)
- 2-Zimmer-Wohnung mit Einbauküche (tj. 2kk s vestavěnou kuchyní)
- Wohnung mit offene Küche / Wohnküche (tj. byt s propojenou kuchyní a obývákem)
- 3-Zimmer-Wohnung mit separater Küche (tj 2+1)
- Studio (tj 1kk)
Stockwerk nebo Stock začíná nad přízemím. Etage nebo Geschloss začíná od přízemí nebo suterénu. Začíná se většinou přízemím od EG (Erdgeschoss). pokračuje se výše poschodím 1. OG, 2 OG, atd., (Obergeschoss).
Slovinsko
Ve Slovinsku je praxe velmi podobná jako v německy mluvících zemích, ale otázka dispozice a vybavení kuchyně se obvykle řeší až v podrobnostech a jako hlavní parametr se obvykle vůbec neuvádí. V novějších budovách jsou často byty apartmánového typu, které nemají žádnou předsíň. I v novostavbách někdy bývá WC je součástí koupelny. Garsonka se označuje podobně jako na Slovensku jako garsonjera nebo jako studio, pokud je garsonka větší a komfortnější.
Nadstropje začíná nad přízemím. Konstrukcija začíná od přízemí nebo suterénu. Začíná se většinou přízemím od 0 nebo P.
Itálie
V Itálii označení bytů zohledňuje nejen obytných místností, ale také způsob, jakým jsou tyto místnosti uspořádány, včetně specifikací ohledně kuchyně. Ta sice nemusí být vždy exciplitně uvedena (jak je tomu u nás), nicméně je často uvedená jako důležitá, hlavně u malých bytů. Zejména, je-li kuchyně další samostatnou místností, je třeba to zdůraznit jako přednost. Pokud má byt ještě nějaké dodatečné výklenky nebo nespecifikované malé místnosti, označují se jako + 1, + 2 atd. Předsíň, koupelna, či WC se obvykle nepočítají, pokud nejde o další z nich. Také v novějších budovách jsou standardem byty s velkou a prostornou předsíní. Vstupní prostory jsou pokládány za důležité místnosti. WC bývá zvlášť.
- Monolocale (tj. 1kk)
- Bilocale (tj. 2kk nebo 2+1)
- Trilocale (tj. 3kk nebo 3+1)
- Quadrilocale (tj. 4kk nebo 4+1)
- Bilocale con cucina a vista (tj. 2kk)
- Bilocale con cucina separata (tj. 2+1)
Piano označuje podlaží, patro či poschodí, podle přídavného jména. V Itálii tedy termín „piano“ zahrnuje všechny úrovně budovy, včetně přízemí, zatímco „piano terra“ označuje přízemí a „piano interrato“ se používá pro podzemní úrovně. Začíná se většinou přízemím od 0 nebo P.
Británie
Také v Británii se klade důraz na počet místností, na jejich dispozici a vybavení bytu. Nemluví se ale o pokojích, ale speciálně o ložnicích. Ložnice je zejména v anglosaských zemích pokládána za jakýsi „standardní pokoj klidu“. Vychází to z tradiční představy, že čím klidnější místnost umožňující nerušené soukromí, tím má větší cenu a je tedy v bytě to hlavní (nikoli obývací pokoj jako u nás). I když se skutečně myslí ložnice, je samozřejmé, že se je můžete zařídit jakkoliv – třeba jako pracovny. V našem chápání jde tedy prostě o každý další pokoj vedle obýváku a kuchyně – ty jsou pokládány automaticky za součást každého bytu a často se proto výslovně se nezmiňují.
Někdy se ale specifikuje dispozice kuchyně a uvede se jako „oddělená kuchyně“ či naopak, chceme-li zdůraznit, že kuchyně je součástí obýváku jen jako kuchyňský kout, uvede se, podobně jako v němčině, že jde o „otevřený plán“. V opačném případě je vhodné zdůraznit existenci odděleného obývacího pokoje a kuchyně.
V novějších budovách jsou často byty apartmánového typu, které nemají předsíň. Častým standardem i v novostavbách je, že WC je součástí koupelny.
- 1-bedroom flat (tj. 2kk nebo 2+0)
- 1-bedroom open-plan flat (tj. 2kk)
- 1-bedroom flat with living room and no cooking facilities / without kitchen (2+0)
- 1-bedroom flat with living room and separate kitchen (tj. 2+1)
- 1-bedroom flat with a separate kitchen (tj. 2+1 nebo 1+1)
- studio flat (tj 1kk)
V anglosaských zemích se tedy termín „floor“ používá pro všechny úrovně v budově, včetně přízemí, zatímco „ground floor“ označuje přízemí a „basement“ se používá pro podzemní úrovně. Začíná se od přízemí (Ground Floor), může být označeno jako G.
USA a Kanada
V Americe je praxe velmi podobná jako v Británii, ale často se neklade důraz jen na počet ložnic, ale doplňuje se údaj o počtu koupelen, Velký počet koupelen je znakem luxusu a ceny bytu – Američani na počet koupelen slyší. Velký důraz se klade i na celkovou velikost bytu a je-li velký je třeba to zdůrazňovat. Naopak jako podstatný údaj se neuvádí, zda je kuchyně samostatnou místností či ne. V novějších budovách jsou často byty apartmánového typu, které nemají žádnou předsíň. Častým standardem i v novostavbách je, že WC je součástí koupelny.
V USA se začínají počítat podlaží od přízemí (Ground Floor) nebo od prvního podlaží (First Floor), které může bát označeno č. 1. V Kanadě se začíná také od přízemí které může být označeno i jako hlavní podlaží (Main Floor).
Austrálie
V Austrálii je kladen podobný důraz na počet koupelen a velikost bytu stejně jako v USA. Informace o tom zda je kuchyně samostatnou místností či ne je tu podobně důležitá jako v Británii. V novějších budovách jsou často byty apartmánového typu, které nemají žádnou předsíň. Častým standardem i v novostavbách je, že WC je součástí koupelny a není zvlášť.
V Austrálii se začínají počítat podlaží od přízemí (Ground Floor).
Španělsko
Stejně jako v Británii je v běžném označování bytů ve Španělsku podle počtu ložnic a obývací pokoj je považován za standardní součást, takže se obvykle se nezdůrazňuje. Naopak dispozice kuchyně často ano a pokud není uvedena, pokládá se za samozřejmost kuchyňský kout. Používají se různé varianty popisu podle toho co chce prodejce zdůraznit. Koupelnu a WC preferují Španělé většinou v jedné místnosti, ale není to vždy pravidlem, zejména u nových bytů. Stejně jako Italové si potrpí i na velkou předsíň, takže je standardní součástí starších i nových bytů.
- Estudio (tj. 1kk)
- Apartamento de 1 dormitorio (tj. 2kk nebo 1+1)
- Apartamento de 2 dormitorios:(tj. 3kk nebo 2+1)
- Apartamento de 1 dormitorio y salón: (tj. 2kk)
- Apartamento de 1 dormitorio con cocina independiente (tj. 1+1)
- Apartamento con cocina independiente y salón (tj. 2+1)
- Apartamento con cocina americana (tj. byt s kuchyňským koutem)
V Španělsku se tedy termín „planta“ používá pro všechny úrovně budovy, včetně přízemí, zatímco „planta baja“ označuje přízemí a „sótano“ se používá pro podzemní úrovně. Začíná se od přízemí označeného „PB“, a patra nad přízemím jsou číslována od „1ª Planta“.
Francie
Ve Francii se byty označují počtem místností za písmenem T (případně F). Informace o dispozici kuchyně (o to zda jde o další místnost nebo jen kuchyňský kout se obvykle uvádí až v podrobnějším popisu nabídek. U větších garsonek je zvykem mít spací kout, který je stavebně oddělený od zbytku místnosti. Zatímco starší byty jsou obvykle bez předsíně a mají WC a koupelnu dohromady, v novostavbách je naopak předsíň a oddělení WC od koupelny standardem.
- studio (tj. 1kk nebo 1+0)
- T1 (tj. 1kk nebo 1+1)
- T2 (tj. 2kk nebo 2+1)
- appartement avec cuisine américaine (tj. byt s kuchyňským koutem)
- appartement avec cuisine séparée (tj. byt s oddělenou kuchyní)
Ve Francii se tedy termín „étage“ používá pro všechny úrovně budovy, včetně přízemí, zatímco „rez-de-chaussée“ označuje přízemí a „sous-sol“ se používá pro podzemní úrovně. Začíná se od přízemí označeného jako „RDC“, a patra nad přízemím jsou číslována od „1er étage“.
Nizozemí
V Nizozemí to funguje velmi podobně jako ve Francii, byty se označují podle počtu místností, přičemž vestavěná kuchyně je u novostaveb standardem. Dispozice kuchyně se neuvádí jako hlavní informace, ale až v podrobném popisu. Zatímco starší byty jsou obvykle bez předsíně a mají WC a koupelnu dohromady, v novostavbách je naopak předsíň a oddělení WC od koupelny standardem.
- Studio (tj. 1kk)
- 1-Kamer Appartement (tj. 1kk nebo 1+1)
- 2-Kamer Appartement (tj. 2kk)
- Appartement met Open Keuken (tj. byt s kuchyňským koutem)
- Appartement met Separate Keuken (tj. byt s oddělenou kuchyní)
V Nizozemí se tedy termín „verdieping“ používá pro všechny úrovně budovy, včetně přízemí, zatímco „begane grond“ označuje přízemí a „kelder“ se používá pro podzemní úrovně. Začíná se od přízemí označeného jako „BG“, a patra nad přízemím jsou číslována od „1e Verdieping“.