Proč se u nás lidé obávají migrantů jiné kultury, když u nás přece žádní nejsou

Nejen podporovatelé nelegální migrace a bojovníci za to, aby do Evropy mohlo přijít co nejvíce nelegálních migrantů (respektive aby se jejich migrace legalizovala) se neustále podivují a kroutí hlavou nad tím, proč Češi mají takové obavy z migrace lidí z jiné kultury, když se všichni tito lidé České republice vyhýbají, je tu klid a nic se neděje. Lidé prý mají obavy v důsledku strašení politiků, kteří si na tom honí své politické body. Ve skutečnosti jsou v západní Evropě jen drobné problémy a neděje se nic, co by bylo neřešitelné.  A prý se to intenzivně řeší.

Dělají se hloupými anebo si myslí, že se lidé u nás opravdu nezajímají o to, co se děje v zemích, které jsou cílem migrantů, které si s nimi už nevědí rady a nezvládají to? Anebo jsou opravdu přesvědčeni o tom, že migrační pakt má ČR ochránit? Jeho cílem je problém rovnoměrně rozložit do celé Evropy tak, aby se nestalo, že některé země jsou přeplněné migranty a jiné jsou v pohodě a žádní tam nejsou. Proto mají lidé obavy – přestože se u nás zatím nic neděje, protože nenabízíme takové sociální dávky.

Nikdo ale není psáno, že se to v budoucnu nezmění. K tomu, aby se to změnit ale mohlo totiž má soužit právě onen Migrační pakt, ke kterému se vláda Petra Fialy zavázala a omluvila to tím, že je to pro nás výhodné, protože jsme si vyjednali speciální výjimku. Ve skutečnosti jde ale o záměrnou dezinterpretaci, protože žádnou takovou výjimku nemáme. O tu je nutné požádat a až pokud žadatelská země splní dlouhý seznam podmínek, může mu EK takovou výjimku udělit, ale pouze dočasnou – v žádném případě ne trvalou. Je tedy lež, že by ČR měla dopředu nějakou výjimku vyjednanou. Stejně, jako je lež, že Migrační pakt neobsahuje žádné kvóty na přerozdělování, i když ji mnozí stále opakují a oblbují voliče. Kvóty totiž neexistují pouze v tom smyslu, že jsou takto nazývány. Nový přerozdělovací mechanismus je velmi podobný, ale má jiné jméno a rozdíl je hlavně v tom, že nabízí možnost se z něho vykoupit buď finančně nebo jinou pomocí, pokud bude ale požadována a bude uznána jako adekvátní.

Všimněme si ale alespoň jednoho malého pokroku. Některá mejnstrýmová média už přestala skrývat v rámci politické korektnosti to, kdo za trestnými činy stojí a otevřeně mluví o migrantech. To bylo dříve naprosto nemyslitelné. Nicméně veřejnoprávní média jsou stále velmi skoupá na šíření informací o problémech s migranty a tak se zdá, že se nic neděje. Nebo se opravdu neděje a jde o záměrné strašení? Nevím, možná je pravda někde uprostřed. Někomu se o těchto věcech hodí informovat, ale někomu určitě ne. Záleží asi hodně na tom, kdo nelegální migraci podporuje a kdo ne. Je jasné, že liberálně a levicově orientovaná média se budou tomuto tématu spíše vyhýbat a dělat mrtvého brouka, pravicová média budou otevřenější a krajně pravicová či bulvární budou téma migrace vyhledávat.

Asi nejlepší je osobní zkušenost, která není zprostředkovaná, ale přímá. Pokud takovou osobní zkušenost budou chtít získat voliči v ČR, mohou volit promigrační strany jako TOP09, STAN či Priráti. Voliči, kteří takovou zkušenost nechtějí získat, mohou volit protimigrační strany jako ANO nebo SPD i za cenu toho, že nic nehrozí a jde pouze o strašení. Realita se stejně ukáže, až dojde na lámání chleba a ČR bude vyzvána k povinnému přijímání migrantů. Do té doby zůstane jen u plamenných slov a jinak se nic dít nebude. Bude to ale velmi důležité téma každých voleb, ať už si ho někdo vykládá jako strašení v situaci kdy nic nehrozí nebo jako zdvižený prst pro budoucnost, která reálně hrozí také nám…