Česko » Přírůstek obyvatel

Přirozený přírůstek není příliš velký nebo stagnuje, naopak je zde patrný úbytek stovek až tisíců Čechů emigrujících do zahraničí každý rok. Hlavní přírůstek tvoří imigrace cizinců do ČR, a to především z Ukrajiny a ze Slovenska a dále z Ruska a Vietnamu.  Každý rok jde o tisíce přistěhovalců z každé země.

Pokud jde o imigranty z ostatních zemí, není pro ně Česká republika nijak atraktivní – řádově se jedná pouze o desítky, maximálně stovky občanů těchto zemí každý rok. Myšleno je saldo z migrace, tj. od počtu přistěhovaných je odečten počet vystěhovalých (ve většině statistiky se uvádí ovšem pouze počty přistěhovalých).

Migrační krize se ČR nijak významněji nedotkla, je ale třeba dodat, že uvedené statistiky se týkají pouze migrace evidované, nikoli přistěhovalců a pracovníků, kteří na území ČR pobývají nelegálně. Vzhledem k tomu, že hranice jsou volné, lze předpokládat, že jejich počet nebude malý. Týká se to však spíše občanů z chudých zemí mimo EU, nikoli ze zemí vyspělých.


Podle údajú ČSÚ za roky 2012 – 2017

PS:

Víte o tom, že dříve bylo centrum Prahy oblastní obydlenou Čechy? Dnes zde bydlí málokdo. Není to žádná novinka. Zajímavější je spíše to, že zde Češi nejen nebydlí, ale do centra přestali v hojné míře také jezdit.

Zatímco ještě před rokem 1990 zde bylo nejen obrovské množství Čechy trvale obydlených bytů a domů, ale také množství zábavních podniků, kin, tanečních kaváren, restaurací, bufetů, jídelen a automatů za běžné ceny jako na venkově. Centrum města žilo. Dnes tedy žije také, ale spíše masami turistů, lidí pochybné úrovně (zvláště v noci), množstvím nočních klubů, casin, prostitutek a narkomanů, drahých butiků a luxusních restaurací čekajících na bohaté návštěvníky z nejbohatších zemí.

Centrum Prahy se stalo po revoluci duchovně mrtvou zónu, stokou, kterému se mnozí Češi raději vyhýbají. Nebo ne vyhýbají, ale rozhodně sem nezavítají tak často, jako kdysi, v době, kdy tato část města sloužila ještě především Pražanům.

Doba ze zkrátka změnila, nejen po stránce zábavy. To, že dříve lidé preferovali zábavou společenskou a dnes preferují spíše zábavu individuální, je jedna věc. Je to jen ukázka  pokleslé kultury. Otevření hranic způsobilo zvýšený zájem o Prahu a kapitalismus změnu preference na bohatší klientelu.

Ani jedno se zřejmě jen tak nezmění, ne dříve, než za desítky let. Ani znovuzavedení tramvajového provozu na Václavské náměstí asi velkou změnu nepřinese. K tomu, aby byly zdejší ceny přijatelné i pro české seniory nebo rodiny s dětmi by muselo dojít k tomu, že by zmize 3-5 násobný rozdíl mezi našimi platy a platy cizinců ze západu, což je v nedohlednu. Zastavení kulturního úpadku také.

Kina se už také nevrátí a je to přirozené. Taneční podniky také, to je spíše zábava pro úzkou skupinu lidí, běžnější je spíše techno a jen pro mladé. A bufety a jídelny? Ty byly nahrazeny nadnárodními KFC a MC Donaldy nejen v Praze, ale všude. Jiných podniků pro běžné lidi je málo, stejně tak cukráren. A ty, které existují, ty už ani neznají, co je pravá šlehačka nebo prodávají minizákusečky za cenu obědového menu.

Zkrátka čím krásnější prostředí, tím menší zákusky a porce jídla, ale vyšší ceny. Ne každý ale touží platit za pěkné posazení. Jsou i lidé, kteří by se rádi i najedli. Není pak divu, že takový Ovocný Světozor, cukrárny, kde ještě existují kvalitní výrobky má takový nával, že se tu ani nevejdete. Navzdory vysokým cenám a menším porcím. Na rozdíl od jiných mají alespoň bezkonkurenční kvalitu – nic lepšího v centru Prahy dnes už totiž neseženete. A často ani jinde.

Inu, ne vše bývalo za minulého režimu horší… Ještě že jídelny zčásti nahradily alespoň vietnamské restaurace. Vlastně se ani nedivím, že i na jejich jídla občas jsou takové fronty, zatímco v české restaurace jsou obsazené cizinci nebo zaměstnanci se stravenkami, kteří si zbytek ceny už doplatí. Pokud se ale chcete dobře najíst a nechcete jít do KFC, není mnoho na výběr. Českých jídelen v obchodních centrech je sice už také dost, ale pořád tu dostanete za stejnou cenu jen polovinu porce, co u Vietnamců. Paradoxem je, že česká jídla vám tu uvaří a prodají většinou Ukrajinky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *