Překážky jsou impulsy vývoje

V tomto životě nejste na dovolené, abyste si jen užívali. Proto existují životní překážky a výzvy. Kvůli nim jste přišli. Abyste prokázali, že je dokážete úspěšně zdolat. Proč? Když zdoláte překážku, můžete být nějaký čas unavení, ale jakmile se zotavíte, budete silnější a moudřejší, než předtím. Překážky jsou totiž impulsy vašeho vývoje, bez nich by ustrnul. Nejsou náhodné – byly určeny přesně pro vás. Lhostejno, jakého druhu ty překážky jsou, jestli jsou viditelné nebo neviditelné, jestli jsou ve vás nebo kolem vás.

Nikdy nehledejte viníky těchto překážek jen proto, abyste je usvědčili. To je zbytečné, neboť pak se zbavujete šancí postoupit ve svém vývoji dál. Pak se chováte jako zbabělci a rozmazlené děti, kteří nepřijímají jakoukoli zodpovědnost a ze všeho se snaží vykroutit. Může se vám to podařit, můžete práci, která patří vám hodit někomu jinému. Můžete se zbavit odpovědnosti a můžete si zvolit možná i pohodlný život bez odpovědnosti. Své duše a svému duchovnímu vývoji ale nijak neprospějete.

Každá překážka je ve skutečnosti schod k vašemu výstupu. Na vás je, zda se zachováte jako zbabělci a pohodlní sobci nebo jako zralí lidé, kteří se překážek nebojí. Je snadné dívat se kolem a jen kritizovat, ale je těžké přiložit ruku k dílu. Je snadné hledat duchovní poznání, ale je těžké zapřít sama sebe a vzít kříž. Je snadné poučovat, ale je těžké se obětovat. Zdolané překážky jsou skutečným zdrojem poznání, moudrosti a lásky. Kříž je skutečnou branou k životu. Teorie bez praxe je mrtvá – jsou to je slova. Ano, možná jsou to slova plná poznání, ale jen slova.

Stěžujeme si na kdeco. Kdeco je pro nás překážkou. A přitom, když se podíváme na překážkovou dráhu jiných lidí, jsou naše překážky často úplně malicherné. A většinou jsme to největší překážkou jen my sami sobě. Stavíme si překážky a bariery i tam, kde vůbec neexistují, ale překonávání takových překážek velký smysl nemá. Snad si jen můžeme dokazovat něco, co nemáme zapotřebí a sami sebe předem omezujeme tím, že se domníváme, že na to nemáme, protože si nevěříme, nebo se nám prostě nechce vynaložit trochu námahy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *