Pozn.: toto je přehled hlavních genetických vlivů, které formovaly dnešní národy Evropy. Tento proces se samozřejmě nezastavil a ke křížení různých etnik i ras dochází stále – zejména dnes, kdy lidé mohou snadno a hodně cestovat a migrovat p celém světě. Evropskou populaci a evropské národy tak obohacují lidé mnoha jiných národů a etnik. Z dlouhodobého hlediska však ještě tyto genetické změny nejsou tak významné, na rozdíl od historických vlivů našich předků. I když jsou dnešní migrace v některých částech Evropy velmi intenzivní, stále jde ještě o krátkodobou záležitost. Intenzita migrace také není přímo úměrná genetickému mísení (migranti se nemusí mísit s původními obyvateli a být jimi asimilováni – mohou tvořit spíše ghetta a paralelní společnosti.
Potomci západních Germánů
Předkové Nizozemců – Byli to především západní Germáni, zejména Frankové, Sasové a Frísové, částečně také severští Vikingové. Menší vliv měli také Keltové a Římané.
Předkové Bavorů – Byli to především západní Germáni, zejména Bavorové, ale i Svébové a další. Menší vliv měli germánští Frankové či keltští Bójové, Římané, malý mohli mít i Slované a Židé.
Předkové Rakušanů – Byli to především západní Germáni jako Markomani a Kvádové. Menší vliv měli keltští Bójové, Římané, Slované (zejména Čechové a Moravané). V dobách Rakouska-Uherska docházelo k dalším menším vlivům (Češi, Maďaři, Židé, Chorvati, Italové).
Předkové Švýcarů – zpočátku to byli především Keltové (Helvéti, Bójové) a pak Římané a západní a jižní Germáni (Frankové, Alamanni a Burgundi). kteří měli dominantní vliv.
Předkové východních Němců – Byli to především Germáni (Frankové, Sasové, Vikingové), později měli vliv také západní Slované (Lužičtí Srbové, Bilí Chorvati, Lutici, Sorabové a Obodritové). Malý vliv měli v části východního Německa i Římané.
Předkové západních Němců – Byli to především Germáni (Svévové, Vandalové a Ostrogóti, Sasové, Frankové, Cherusci, Tencteri, Bructeri, Chamavi), později Římané.
Předkové Lucemburků – Pocházeli z oblasti dnešního Lucemburska a zahrnovali germánské a francké (jihogermánské) šlechtice. Lucemburkové se spojili s různými evropskými královskými rodinami prostřednictvím sňatků a politických aliancí, čímž rozšířili svůj genom i vliv a moc v Evropě. Johann von Luxemburg se stal také českým králem a otcem Karla IV. (Karl von Luxemburg).
Potomci západních Slovanů
Předkové Čechů – Byli to především západní Slované, zejména Čechové a Moravané. Menší vliv měly germánské kmeny jako Frankové, Markomani a Kvádové, ale také keltští Bójové, turkičtí Avaři a Židé. Později i Němci a Rakušané. Zejména po roce 1918 došlo k prohloubení genetických vazeb se Slováky, ale v dlouhodobém horizontu nejde o výraznou změnu.
Předkové Slováků – Byli to především Slované. zejména Moravané a východní Slované (vč. Rusínů). Vliv měli také Maďaři a před nimi také germánští Kvádové, keltští Bójóvé, turkičtí Avaři.
Zejména po roce 1918 došlo k prohloubení genetických vazeb se Čechy, ale v dlouhodobém horizontu nejde o výraznou změnu.
Předkové Poláků – Byli to především západní a severní Slované, zejména Polané, Vislané, Slezané a Mazuřané. Menší vliv měli Baltové jako Prusové a Litvané, Germáni jako Vandalové či Góti nebo keltští Bójové.
Potomci Baltů
Předkové Lotyšů – Byli to především Baltové, zejména Lettové (Latgovové) a Semigallové. Malý vliv mohli mít i Germáni a Slované.
Předkové Litevců – Byli to především Baltové, zejména Litvané a Žemaité. Menší vliv mohli mít i Slované, Germáni (Góti a Vandalové) či Keltové.
Potomci Ugrofinů
Předkové Estonců – Byli to severští Ugrofinové, zejména Estonci a jejich příbuzní (Finové). Malý vliv měli také Baltové (baltští Prusové, Litvové, Lettové, Semigallové), Germáni a Slované.
Předkové Finů – Byli to severští Ugrofinové, zejména Finové. Na jihu měli vliv také Baltové (Prusové, Litvané, Lettové, Semigallové) a Germáni (Góti).
Předkové Maďarů – Byli tom především Ugrofinové, konkrétně Maďaři. Menší vliv měli Germáni, Keltové a Slované a také turkické a mongolské kmeny z asijských stepí (jzejména Avaři a Hunové), Původ Avarů a předchozích Hunů není zcela jasný, ale je i možné že Hunové přišli až z Korei.
Potomci východních Slovanů
Předkové Rusínů – Byli to především východní Slované, kteří se usadili v zakarpatské oblasti, ale jejich drobná populace je roztroušená i v Polsku, na Slovensku a v Bělorusku. Částečně se asimilovali. Jsou směsicí různých slovanských kmenů (Poláci, Ukrajinci, Slováci, Bělorusové, Polabští Slované a Lužičtí Srbové). Malý vliv zřejmě měli i dávní Hunové a Avaři.
Předkové Ukrajinců – Byli to především východní Slované. Menší vliv měly na severu germánští Vikingové a na jihu i turkické kmeny. Později Tataři, Polané a Baltové (Litevci).
Předkové Rusů – Byli to především východní Slované. Významnější vliv měli Ugrofinové, menší germánští Vikingové a Mongolové. měli později na západě i Poláci a Baltové (Litevci).
Předkové Bělorusů – Byli to především východní Slované. Významnější vliv měli Baltové (Latvigové ad.). Menší vliv měli Tataři a Mongolové, v pozdější době pak Poláci, Němci a Židé.
Potomci Dáků a Římanů
Předkové Rumunů – Byli to především Dákové (Indoevropané nejasného původu) a Římané, kteří je ovládli. Menší vliv měli později Slované a Ugrofinové, případně snad ještě a Osmané (Turci).
Předkové Moldavanů – Byli to především Dákové (Indoevropané nejasného původu) a Římané, kteří je ovládli. Menší vliv měli později Slované, Tataři, Mongolové, Ugrofinové a Osmané (Turci).
Potomci jižních Slovanů
Předkové Slovinců – Byli to především jižní Slované. Menší vliv měli Illyrové (původní pravěcí starousedlíci), Římané, Germáni (Langobardi, Frankové, Bavoři) a Avaři.
Předkové Chorvatů – Byli to především jižní Slované. Menší vliv měli Illyrové (původní pravěcí starousedlíci), Římané, Germáni (Frankové, Ostrogóti, Vizigóti), Avaři, obyvatelé Byzantské říše, později Maďaři a Rakušané.
Předkové Srbů – Byli to především jižní Slované. Menší vliv měli Illyrové (původní pravěcí starousedlíci), Římané, Germáni (Ostrogóti, Vizigóti), Avaři, obyvatelé Byzantské říše, později dlouhodobě Osmané (Turci), kteří dodali Srbům bojovnost a temperament ve srovnání s více středoevropskými Chorvaty.
Předkové severních Makedonců – Byli to především jižní Slované. Menší vliv měli Illyrové, Makedonci, Římané, obyvatelé Byzantské a Osmanské říše (Turci).
Předkové Bulharů – Byli to především východní Slované a původní turkické kmeny, které pocházely z oblastí severního Kavkazu a střední Asie. Tato dvě etnika se smísila a položila základy Bulharského národa. Menší vliv měli i Trákové (zdejší indoevropští starousedlíci) a obyvatelé Byzantské říše. Malý vliv mohli mít i Římané, Avaři a Hunové.
Potomci Hellenů
Předkové Řeků – Nejstaršími předky byli Minojci (lidé neznámého původu, kteří vytvořili vyspělou kulturu na Krétě) a indoevropští Mykénci, jejich pokračovatelé, kteří se usadili v pevninské části Řecka, stejně jako později Dórové, Iónové a Aiolské kmeny. V dobách klasického Řecka měli vliv i Římané.
Pozn.: Všichni tito předkové dnes nazýváme „starověkými Řeky“ i když se jednalo o různá etnika. Na základě těchto kultur vzniklo před 2 500 lety „klasické“ Řecko jako jedno etnikum a jedna kultura, ne však jako stát (každé město bylo nezávislé).
Potomci Latinců (Římanů)
Předkové Italů – Byli to především Latinci ale i další latinské kmeny jako Sabinové, Samnité, Umbrové (dohromady Italikové) a Etruskové (místní starousedlíci). Menší vliv měli na severu keltští Cenomani a Insubriové a na jihu Řekové.
Předkové Španělů – Byli to zejména Latinci (Římané) a Iberové (místní pravěcí starousedlíci), které Římané ovládli. Velký vliv měli také Arabové (Maurové), kteří většinu Španělska ovládali téměř celý středověk, na severozápadě pak Keltové a menší vliv měli i sémitští Féničané.
Předkové Portugalců – Byli to zejména Latinci (Římané) a Iberové (místní pravěcí starousedlíci) a Keltové, které Římané ovládli. Významný vliv měli také Arabové (Maurové), kteří část ovládali delší dobu Portugalska. Menší vliv měli Germáni (Svébové a Vizigóti) a později Židé.
Předkové Francouzů – Byli to zejména Latinci (Římané) a Germáni (především Frankové, ale i Vizigóti a Burgundi). Geneticky vliv mají na severu i původní obyvatelé – keltští Galové a germánští Vikingové. Menší vliv měli později Britové či na jihu Katalánci, Baskové a migrační vlny z jižní Evropy, Afriky a Blízkého východu.
Potomci Keltů a Germánů
Předkové Angličanů – Byli to především Keltové a později hlavně západní Germáni (Anglové, Sasové, Jutové, Vikingové či jejich potomci Normani) z jazyka germánů se vyvinula angličtina. Menší vliv měli Latinci (Římané). Později k významné genetické rozmanitosti přispěla migrace z celého světa, zejména anglických kolonií.
Předkové Skotů – Skoti mají podobné genetické složení jako Angličani, ale více z keltské identity a kultury. jsou geneticky někde na pomezí mezi Angličany a Iry.
Předkové Velšanů – Byli to především britonští Keltové. Velšané mají podobné genetické složení jako Angličani, ale podstatně z keltské identity a kultury. Díky své typické uzavřenosti, odolnosti a svéráznosti mají ze všech národů daleko nejvíce genů Keltů. Menší vliv tu ale měli i anglosaští Germáni. Velština je mnohem více podobná keltským jazykům než angličtině.
Předkové Irů – Byli to především gaelští Keltové. Podobně jako Velšané, i oni mají silnou keltskou identitu. Výraznější tu měli germánští Vikingové. Gaelština Irů je mnohem více podobná keltským jazykům než angličtině.
Potomci severních Germánů (Vikingů)
Předkové Islanďanů – Byli to především severní Germáni z oblasti Skandinávie (Vikingové). Později měli malý vliv obyvatele z Britských ostrovů a jiných oblastí, ale ostrov byl vždy poměrně izolovaný, takže genetické složení Islanďanů je poměrně čistokrevné.
Předkové Norů – Byli to především Germáni (Vandalové, Góti a o několik set let později Vikingové). Vliv jiných etnik byl velmi malá, takže i Norové zůstávají poměrně čistokrevným národem.
Předkové Švédů – Pro Švédy platí v podstatě totéž, švédským Vikingům se ale říkalo Varangové. Ti byli větší obchodníci a cestovatelé, na rozdíl od více uzavřených a dobyvačnějších norských Vikingů. Jejich geny je odlišují v tom, že Švédové jsou více liberální a modernější, než konzervativnější, lidovější a tradičnější Norové.
Předkové Dánů – Byli to především Germáni (Góti, Svévové aj.). Pro dány platí jinak totéž, co pro Nory. Morští Vikingové v sobě kombinovali obchodní talent Švédů a dobyvačnost Norů – Dánové jsou tak určitou kombinací Norů a Švédů.