Pomáhat a chránit

Také si někdy kladete otázku, zda jsme vlastně skutečně právní stát nebo zda je u nás možné si objednat trestní stíhání? Já abych pravdu řekl, nevím. Možná ano, i když se to nezdá pravděpodobné. Na druhou stranu v absurdistánu, ve kterém někdy žijeme, to není vyloučeno a zase až tak moc bych se tomu nedivil. Také když se dívám na rozhodnutí různých soudců v téže věci, je až neuvěřitelné, jak často se vzájemně diametrálně liší. Ještě, že je možné se odvolávat a zkoušet to jinde. Co právník, to právní názor a čím složitější kauza, tím spíše. Zde stále platí, žen někteří jsou si zkrátka rovnější, než jiní. Podle mého názoru je pouze nějaký ideál, než něco co skutečně dokonale existuje a snad ani nemůže existovat. Proto můžeme být občas svědky toho, že nežijeme v právním státě, ale spíše v nějaké banánové republice na rovníku.

Vymahatelnost práva a škod rozhodně není nijak vysoká. Zvláště, když podvodníka prostě nelze vypátrat nebo má všechen majetek napsaný na někoho jiného, takže mu není co vzít. A soudní výlohy nejsou zrovna malé. Policie se vašimi problémy zpravidla vůbec zabývat nebude a řekne vám, že nejde o trestný čin, ale o vaši blbost. Policie zafunguje až tehdy, když vy sami něco dlužíte státu. Nebo může někdy obvinit ještě vás samotné za to, že někoho žalujete – třeba z toho, že jste si svůj problém nafingovali sami, abyste něco získali. Onen slogan „pomáhat a chránit“ nebyl vymyšlen náhodou. Má totiž napravit pošramocenou pověst státního aparátu, který prostě nefunguje vždy tak, jak by měl. Má lidem navrátit jejich důvěru, že se stát o jejich problémy zajímá a chrání je.

Problém je ovšem mnohdy v lidech, i když systém je možné vždy zlepšovat, takže přešlapům – i když je jich možná hodně, nelze prostě asi zabránit. Nejsou lidi, nejsou kapacity, navíc u policie či bezpečnostních agentur údajně mnohdy pracují lidé s kriminální minulostí. Je to však možná i výhoda, protože kriminální prostředí znají z obou stran. Kdo ví proč se jim říká „duté hlavy“ – třeba právě proto. Ale je to samozřejmě trochu hloupá nálepka, je jasné, že i u policie pracuje spoustu slušných a charakterních lidí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *