Ke změně pohlaví bude stačit kladný posudek lékaře

Ústavní soud ČR rozhodl, že ke změně pohlaví nebude nutná operace a např. muž předělaný na ženu bude moci i nadále fyzicky zůstat mužem. Stačit by tedy mělo posouzení a doporučení lékaře (psychologa nebo sexuologa), kterému bude pacient žádost o změnu podávat.

Upřímně řečeno, nemám nic proti tomu, aby stát kohokoliv úředně uznával tak, jak se cítí. Třeba jako kůň. Problém ale je, že nejde jen o nějakou administrativní a úřední věc, kdy se zkrátka v databázi jen upraví data. Bude třeba vyřešit praktické otázky, co takový chaos přinese. Přibudou nové kategorie pro transženy a transmuže? A co když se seznámí muž který byl ženou se ženou, která byl a mužem a budou mít děti. Bude tedy ten, kdo dítě porodí matkou nebo otcem, maminkou nebo tatínkem?

Lze také předpokládat, že pokud nebude pro změnu pohlaví podmínkou operace, stále více, zejména mladých lidí, si bude chtít vyzkoušet změnu identity a nové pohlaví. Ústavní soud se zabýval pouze lidskými právy a nyní bude na zákonodárcích aby se vypořádali s těmito praktickými věcmi. Zdá se, že si užijeme ještě mnoha právních sporů a hodně tragikomických situací.

Ústavní soud otevírá cestu k široké, ale možná úplně zbytečné diskusi, kterou bychom si ale podle mého mohli klidně odpustit. Na druhou stranu je ale možná dobře si tyto věci vyjasnit, protože do té doby bude panovat nejistota, chaos a mnoho lidí se bude cítit ponížených nebo ukřivděných – i když možná neprávem. Proto soud vyzdvihl jednostranně pouze otázku lidských práv – a zákonodárci, popasujte se s tím jak chcete. A hlavně naučte se rozlišovat mezi pohlavím a genderem a rozmyslete si, co je důležitější a podle čeho se má společnost řídit. Jestli podle toho, jak kdo vypadá, nebo podle jeho pocitu.