Zprávy

Muži mohou a my ne? Soud zamítl stížnost Američanek na chození „nahoře bez“

Otázka rovných práv pro všechny nemá vždy jednoduchou odpověď.


Prorocká předpověď Silvie Brownové, jak ji vyslovila ve své knize End of Days z roku 2008?

Autorka v ní uvádí, že asi v roce 2020 se po celém světě rozšíří závažné onemocnění podobné zápalu plic, které napadne plíce a průdušky a odolá všem známým léčbám. Zmizí náhle, tak rychle, jako začalo, ale za 10 let udeří znovu.


Svatá Korona existuje. Je ochránkyní proti epidemiím.

Zajímavá shoda jmen – Sv. Korona, Koronavirus…


Hudba v éteru. Česká rádia hrají hlavně anglicky

Bohužel nejen česká, ale i většina jiných zahraničních z menších zemí. Inu angličtina je už dlouho jazykem globalizované hudby určené po nejširší publikum (pop, easy listening, střední proud, adult contemporary), stejně jako více specifických žánrů a stylů. U nás ani na Slovensku neexistuje žádné rádio (včetně internetových – a že jich je hodně), které by se věnovalo výhradně současné domácí tvorbě, což je skutečně tristní. Na Slovensku neexistuje dokonce ani žádná, která by se věnovala výhradně slovenské oldies (hudbě ze 60-80. let). Přitom dobrých a talentovaných zpěváků a hudebníků není v obou našich zemích tak málo, jak by se podle toho mohlo zdát – pouze jsou jejich šance omezené. Naopak dobrá situace je ve výběru „vlasteneckých rádií“ je v Evropě u populární hudby zejména v jazyce polském, maďarském, jihoslovanském, ruském, španělském, italském, německém a francouzském – ať už v důsledku zavádění kvót nebo nikoliv. 

Globálně však angličtina nemá až tak drtivou převahu, jak by se mohlo zdát z pohledu menší evropské země. Globálně pak zvláště ve španělsky a portugalsky mluvících zemích. Zdejší populární hudba je do značné míry spojené s lidovou, která je tu často stejně nebo i více populární, než hudba populární. Podobně v Africe či Asii. Asi nikde, nejen v těchto regionech, nemá anglicky zpívaná produkce v rádiích tak drtivou převahu jako u nás nebo na Slovensku. Pokud chcete mít dobrý přehled o světových rádiích a toho, co hrají, doporučuji vám např. server Online Radiobox, která obsahuje velmi bohatou a navíc i aktuální databázi světových rádií. U internetových rádií či televizí si každý přijde na své a navíc – často úplně bez otravných reklam.

Doporučuji vám, pokud chcete slyšet i něco jiného, nejen to, co dokola servírují domácí rádia, jejichž repertoár bývá často velmi omezený. Mnoho lidí někdy kvůli zavádění kvót protestuje a nechápe, proč si každý nemůže hrát, co chce, problém je ale v tom, jak podpořit, aby domácí produkce dostala v éteru šanci a mohla se rozvíjet, protože počet frekvencí je omezený. Často rádia argumentují tím, že hrají to, co posluchači vyžadují, ale posluchači vyžadují to, co znají – nemohou vyžadovat něco, co nikdy neslyšeli a neznají to. Je to jako když diktátor vymývá lidem pravidelně mozky – mnoho lidí si pak na to zvykne a vládu diktátora sami vyžadují. Je to začarovaný kruh, které je těžké přerušit. Kdyby například česká rádia hrála desítky let neustále dokola německé šlágry nebo popové hity, také by to nepřišlo nikomu divné, protože by na to každý byl zvyklý. A mnoho lidí by je začalo samo vyžadovat.


Lepší TV prodlužuje zpětné zhlédnutí až na 100 dní

Pokud vás zajímá TV, doporučuji internetovou Lepší TV, která vysílání ze všech nabízených stanic nahrává a mnoho z nich můžete shlédnout týden dozadu, ale často i mnohem déle. Na svůj oblíbený pořad nebo film se můžete podívat kdykoli, aniž byste se museli zabývat nahráváním, reklamy můžete kdykoliv přeskočit. A pokud nahrávka končí dříve, než plánovaný konec pořadu, můžete jednoduše pokračovat v přehrávání. Nabídka programů je poměrně široká od pohádek pro děti, přes kategorie zpráv, sportu, filmů, dokumentů, seriálů, až po pohádky pro dospělé. V těchto kategoriích se vám vždy zobrazí pořady jen z těch kanálů, které si vyberete. Najdete tu pro nás vedle mnoha jazykově srozumitelných slovenských a polských také německé a maďarské kanály, ale i nějakou zpravodajskou v angličtině a francouzštině. Vše za rozumnou cenu a podle mých zkušeností bez větších technických problémů a v přijatelné kvalitě. Mimo jiné tu najdete i tuner s více než 20 tisíci rádii z celého světa, které si opět můžete různě třídit. Potřebuje k tomu jen zařízení připojitelné k internetu, internetový prohlížeč nebo aplikaci pro váš operační systém – např. v chytré TV. Nebo set top box, který umožňuje i připojení k internetu, který připojíte ke starému televizoru. Mě se osvědčil STRONG android box SRT 2402 pro DVBT-2 i internet, ale v Čině sežene boxy i za pár set pouze na internet.


Populační vývoj v Evropě

Zajímavé srovnání růstu populace v Evropě. I když je zřejmé, že původní evropská populace stárne a vymírá, migrace lidí z jiných částí světa je jasně patrná. Zatímco východní Evropa se spíše vylidňuje nebo alespoň některé země drží na stagnující nebo mírně rostoucí úrovni (jako ČR)., západní Evropa je stále více zahuštěná a počet obyvatel zde více méně stále roste. Pro migranty je západní Evropa obecně velmi atraktivním cílem, zatímco východním zemím se spíše vyhýbají a jen tudy prochází. Zde se usazují spíše z důvodů menší jazykové bariéry či proto, že je západ nechce přijmout. Důvod, proč si vybírají západní země je zřejmě jednak ten, že je tu štědřejší sociální systém a celkově několikanásobně vyšší průměrné příjmy a také to, že jejich příchod tu nebudí takový odbor jako na východě. Svoji roli ale jistě hraje i to, že migranti přicházejí za svými příbuznými, kteří již azyl dostali dříve. Zajímavý je také vývoj v Německu, kde ani masivní příchod migrantů nezpůsobil větší nárost počtu obyvatel. Zde je spíše velmi záporný přirozený přírůstek. Toho si byla německá vláda velmi dobře vědoma a proto vítala migranty s otevřenou náručí v naděli, že posílí stagnující ekonomiku a zaplní volná pracovní místa.

Ukrajinci si zde sice mohou vydělat mnohem více, než u nás, nicméně je tu jazyková bariéra a proto se usazují raději u nás – podobně jako Slováci, kteří volí raději ČR, než Rakousko a to i za cenu mnohem nižších výdělků. Ne každý Ukrajinec nebo Slovák se naučí tak snadno německy, jako česky nebo polsky. Určitě je ale lepší migrace z kulturně a nábožensky blízkých zemí, než z úplně jiné kultury a následné vytváření ghett a paralelních společností. To může být problém i ve velmi otevřených, multikulturních a liberálních společnostech, protože asi nikdy nevíme, jak to bude fungovat. Jsou na světě místa, kde se to podařilo, ale jsou i místa, kde se to nikdy nepodařilo. Je to velký experiment, jehož výsledek závisí na mnoha okolnostech. Když se to nepodaří, neexistuje totiž už možnost opravy nebo hromadného odsunu nežádaného obyvatelstva. Vzniká problém třeba i na stovky let – podobně jako u nás v případě Romů.

Celosvětově pak vidíme více méně stálý výrazný růst, byť se neustále zpomaluje, tempo zpomalování není tak rychlé a podle odhadů nebude kulminovat možná ještě ani v roce 2100, kdy má být na Zemi na neuvěřitelných deset miliard lidí.


Připojení k internetu je příliš pomalé, míní skoro polovina Čechů

Lži a propaganda toho, jak jsou potřebné a důležité sítě 5G, které ale ve skutečnosti vůbec nepotřebujeme. Velký bratr je však potřebuje. A ti, kteří na jejich budování vydělávají biliony, které státy vyhazují, místo toho, aby je věnovaly na budování udržitelného systému. Místo toho budují takový, na kterém budou všichni závislí tak, že když zkolabuje, uvrhne celý svět do doby kamenné. Pokud ho ještě předním někdo nenapadne záměrně a nevyřadí z provozu. 


MUDr. Soňa Peková – Koronavirus SARS-CoV-2 je uměle zmutovaný

Bohužel, vypustit z laboratoří do oběhu uměle vyrobenou nemoc je jako teroristická akce při dnešní vyspělosti vědy a techniky jen jedna z mnoha možných, na kterou není a asi ani nemůže být nikdo připraven. Je ale vůbec možné zabránit tomu, aby se technický pokrok nestal pohromou? Lze ho mít pod kontrolou? Nevěřím tomu, že covit-19 je nějaký útok – spíše se mi také zdá, že unikl z čínských laboratoří nedopatřením během experimentů. Kdyby to byl útok, byl by asi tento virus daleko více smrtící. Minimálně jako mor ve středověku.


Vložky a tampony zdarma každé Skotce

Takový socialismus nebyl u nás ani za komančů. Pochopitelně nic není zdarma – zaplatí to ze svých daní všichni ostatní. Zdarma je nikdo vyrábět nebude. Inu marxistické, feministické a všechny rovnostářské ideály jsou stále populárnější. Ať žije ideologie rovnosti a pozitivní diskriminace? Ostatně, nesouhlasím ani s jízdným zdarma pro mládež a seniory u nás. Vlaky a autobusy jsou přeplněné k prasknutí a opět – zaplatí to všichni ostatní. Místo toto, aby tyto peníze šli raději na zvyšování penzí, aby si senioři sami mohli rozhodnout, jak s penězi navíc naloží.


Romové jsou neaktivní menšina, míní Křeček. V úřadu zváží noc krátkých nožů

Tento pán je až příliš odvážný, takto náhle měnit neoliberální ideály a po tolika let chtít vracet úřad zpět do normálu. Bude to budit obrovskou nevoli.


Paříž zamořily štěnice. Vláda lidem radí, jak s parazitem bojovat

Kdo je tam zavlekl? Je na vině „turismus“ a jaký?


Čekají Paříž z filmů a realita je šokem. Japonci z toho i zvracejí


Už ne migrační kvóty, ale povinnou solidaritu. Není to totéž, ujišťuje EU

Oni si prostě nedají pokoj. Povinná solidarita, povinná charita, povinný socialismus?


Kdyby Češi bojovali: jaká by byla válka s Hitlerem?

Je jasné, že bychom dopadli stejně jako Polsko. Tj. Prahu bychom si museli postavit celou znova. A asi nejen ji. Žádné zlaté město už by to jistě nebylo. Není vždy moudré z bláznem bojovat a stavět se mu na odpor. Ba dokonce někdy s ním musíte jednat tak, jako kdybyste byli sami blázni. Tady neplatí žádné rozumné rady. Hácha jistě žádné špatné svědomí mít nemusel a myslím si, že ani ti, kdo v roce 1977 podepsali antichartu. Byť se stále najdou moralisté a po boji generálové, kteří budou tvrdit pravý opak, odsuzovat jiné a poučovat, jak by se lidé měli před blázny zachovat. Na to totiž nikdy neexistuje vždy stejná, jednoduchá odpověď a jasné řešení. Přál bych všem těmto lidem, aby někdy v životě byli sami před takové volby postaveni. Možná by pak přestali mít chuť moralizovat. V době protektorátu i v době normalizace Češi pak možná nakonec udělali to nejlepší co mohli – zachovali si smysl humor tak, jak to udělal Švejk. Nevytýkám Čechům, že nejsou bojovný národ a že vždy se raději podrobí, než by bojovali. Kdybych jich bylo tolik, jako je francouzů nebo američanů a mohli by si troufnout na boj s vyzbrojenými blázny, možná i oni by si raději zachovali svoji hrdost. Víme ale, že nakonec i velmoci se v Mnichovské dohodě zachovali jako zbabělci a zrádci – přestože se bláznům mohli postavit. Každý by si měl zamést před svým vlastním prahem, než si hrát na generála, když už je dávno rozhodnuto.


‚Kdo s tak hloupým nápadem přišel?‘ Babiš se před americkými novináři rozčílil kvůli názvu Czechia

Pokud vím, tak je to anglický překlad termínu obrozenců už někdy z 19. století „Čechie“ kdy jej obrozenci převzali z latinského názvu Czechia. A co takhle Czechland? Podle ankety nezískalo velkou podporu, ale všem by bylo hned jasné, že jde o název země a nikdo by si nás nepletl s Čečnou.


Fakt to chceš sdílet? Facebook začne ověřovat pravdivost českých článků

Znamená to, že lidem budou konečně předkládány ty správné a ověřené názory, které si mají myslet a kterým mají věřit?


Žena se od puberty neholila, za knírek se nestydí

Proti neholení nic nemám, ještě v dobách nedávno minulých se neholila téměř žádná žena a nikomu to nepřišlo nenormální. Záleží na tom, jaký je módní trend a vliv reklam výrobců přípravků na holení. Spíše se mi nelíbí, když se někdo nemyje, páchne, mrzačí své tělo tetováním, piercingy, barví si vlasy na zeleno, apod. Ochlupení nebo vousy se nemusí líbit každému, ale je to přirozené. Mimochodem, u této ženy bych spíše viděl nějakou hormonální poruchu, než úkaz přirozeného ochlupení. Nebo ne?


Degraduje úřad, šířil dezinformace, reaguje opozice na zvolení Křečka

Já nevím, myslím si ale, že tento úřad potřebuje nutnou odtučňovací kůru, aby se zabýval jen tím, čím skutečně má. Tak, aby nebyl nástrojem ideologů a ve službách ideologie, pro které jsou jednoznačnou prioritou boje za práva nejrůznějších menšin na úkor většiny. Podle mě by se nikdy nemělo rozlišovat, zda někdo patří k většině nebo k menšině, ale podle skutečného problému, který se má řešit. 


21. srpen bude Den památky obětí invaze v roce 1968

Často se mi zdá, že Češi jsou v tomto velmi zvláštní – až příliš často žijí ve vleku své bolavé historie, neustále se k ní sadomasochisticky vracejí, místo toho, aby se dívali do budoucnosti a tvořili jí. Proto si myslím, že je i velmi hloupé zařadit 21. srpen mezi významné dny. Myslím si, že opravdu není nač vzpomínat. Památné dny by měly být v kalendáři jen ty, na které můžeme být opravdu hrdí. Vzpomínat neustále na vlastní tragické události a porobu, to opravdu národu a jeho sebevědomí nijak neprospěje. Ani jeden z mých zahraničních přátel tomu nerozumí a nejsem schopen jim to vysvětlit, že prostě my Češi rádi a často vzpomínáme na své tragické události, rádi si je připomínáme a stále dokola o nich mluvíme. A propo, proč také nemáme Den památky obětí podvodní nebo Den památky obětí bombardování Prahy spojeneckými vojsky?


Mariánský sloup jako ohnisko emocí a sporů. Lidé jako by zapomněli, že se doba změnila, říká historik

To je přesně ten problém – stále dokola prožívané emoce, pokud jde o naší barvitou historii. Opravdu by nešlo se jich alespoň jednou zbavit a podívat se na sloup prostě jako na obnovu historické památky, na umělecké dílo? Bez zbytečných diskuzí čeho je sloup symbolem více a čeho méně? Rozumím tomu, že poroba Čech Švýcarským rodem Habsburků je stále trauma, ale feudální historii nelze chápat politickým prismatem současnosti. Feudalismus není demokracie a tak to prostě vždy bylo, že nejmocnější rod uplatňovat svoji moc, bez ohledu na to, z jakého národa vzešel, nebo jaké náboženství nebo jazyk preferoval. Habsburkové se pochopitelně nechovali vždy korektně, stejně jako jiní panovníci, ale určitě nelze říci, že to byli nějací nepřátelé. Prostě byli jen v určité době silnější, než České stavy a to co vždy rozhodovalo byla síla a moc, ne nějaká demokracie. Opravdu by nešlo náboženství a ideologii nechat stranou? Opravdu bychom se přes toto historické trauma měli už dávno přenést a cítit se dnes jako sebevědomý národ – jinak se té české malosti nezbavíme. Kéž by tak přišlo nějaké druhé národní obrození. Mimochodem, byl bych i za obnovu zbourané novogotické staroměstské radnice, která za války vyhořela. Je velká škoda, že k tomu nikdy nedošlo. Mnozí možná ani netuší, že tam nějaká stála…


Film Dva papežové není proticírkevní. Vatikán je plný politických bojů, říká kněz

Vždy, když se lidé odklonili od Boha a začali řešit více politiku a ideje, prosazovat své vlastní zájmy, vedlo to k úpadku. Mám pocit, že i dnes jsme toho svědkem, když se ze služebníků Božích stávají političní agitátoři, ideologové a ideoví aktivisté, nevěstí to nic dobrého. Je to jen boj o moc. Boj o to přesvědčit jiného. Hra na to, kdo je otevřený a kdo uzavřený. Místo aby se starali sami o sebe a sloužili druhým, jediné co je zajímá je jimi manipulovat a tak uspokojit potřeby svého vlastního nabubřelého ega. Možná má Halík pravdu, pokud jde o politické boje ve Vatikánu – jenže on není tím, kdo přináší světlo, ale je naopak aktivní součástí těchto bojů. 


Halík skáče přes propast

Přesně tak, globální náboženství, zrušení kategorií víry a nevíry, to je hlavní duchovní idea pro Nový světový řád, kterého by se Halík určitě rád stal prezidentem.


Církev si musí uvědomit, že je tady pro všechny, nikoli jen pro své členy, říká profesor Halík

Umím si ho více představit jako duchovního nějaké univerzitní akademické protestantské církve nebo jako mluvčího této církve v kanceláři pro komunikaci s médii. Divím se, že stále zůstává mezi katolíky a vyjadřuje nespokojenost. Nakonec, to nedělá ani sám papež František, byť je neobvykle liberální a otevřený. Halík neustále bije na poplach, že církev zanikne, když neprojde zásadní reformou, já bych to ale neviděl tak temně. Nezanikne, jen bude možná mnohem menší. Myslím si, že reformace nemůže spočívat v podbízení se ve snaze získat co nejvíce oveček a tím, že ustoupí ze svých zásad a změní věrouku. Taková církev bude možná jednou v budoucnu atraktivní pro všechny, ale úplně vyprázdněná. Nebude nositelem ducha, ale jen jakousi kulturně ideovou organizací – přesně podle představ projektantů Nového světového řádu. A jí nebude vládnout papež, ale antipapež – jak stojí v proroctví. Ne, na této Zemi ráj nikdy nebude. To je na naivní. Tento svět zanikne – není otázka zda, ale kdy. Nelze vyhánět ďábla, který neustále útočí na církev ďáblem. 


Halík zařadil Palacha vedle Havla a Masaryka

Podle mého názoru není sebevražda nikdy chvályhodný a následováníhodný čin. Je to zoufalý čin zoufalého mladého a nadějného člověka. Ale že i někteří kněží tento čin někdy staví tak vysoko, to pokládám skutečně na pováženou. Palachův čin pokládám za velké memento, ale ne něco, k čemu bychom měli vzhlížet. 


Zná Tomáš Halík ekonomku, kterou rezolutně odmítá? 

Myslím si, že veřejnoprávní média smysl mají, ale nevidím jediný důvod, proč by je každý musel povinně finančně podporovat, ať už jejich služeb využívá nebo ne. Koncesionářské poplatky pokládám skutečně za přežitek, za něco, co do demokratické společnosti nepatří. Asi by bylo nesprávnější, kdyby v budoucnu veřejnoprávní média byla financována s darů podporovatelů, tak, jako církve. To by bylo skutečně demokratické. Když to půjde u církví, proč by to nešlo tady. Již dnes je daňové zatížení a povinné pojištění u nás ve srovnání s jinými zeměmi jedno z nejvyšších. V demokracii by nikdy neměl být nucen platit nějakou službu, pokud o ní nemá zájem a nevyužívá ji. Jinak se sát chová jako vládce nad občanem.


Ve kterých zemích je průměrná mzda vyšší než 100 tisíc Kč?

Mzdy a platy rostou všude. Faktem ale je, že vyspělé země nejenže nedoháníme, ale stále se od nich vzdalujeme. Zatímco u nás se průměrné platy každý rok zvedají o stovky Kč, tam o tisíce Kč. Propást mezi východní a západní Evropou se tak stále prohlubuje. Tento trend pokračuje stejně jako za socialismu – kapitalismus a demokracie na tom nic nezměnily.


Bezhlavé navyšování platů skončilo. Mzdy specialistů už tolik nerostou

Podle mého názoru, žádné bezhlavé navyšování nikdy nebylo, alespoň u nás. V každém případě se to netýká politiků – ti si schválili pravidelné navyšování každý rok o 10%, bez ohledu na ekonomický vývoj. V praxi to znamená, každý rok více, než 10 000 Kč přidáno navíc.


Průměrná mzda v Česku vzrostla na 34 105 Kč

Tak za prvé – 2/3 lidí na ten průměr ani zdaleka nedosáhne, protože ho zvyšují ti, co berou kosmické částky – a ani tak to není ani 1/3 platu ve vyspělých zemích. 30 let po revoluci nemám na to, abych si v rakouském motorestu dával kousek štrůdlu nebo buchtu za 150 Kč. I když dnes mohu být rád, že hranici můžu snadno překročit. Ani se nedivím, že se na západě všechny východoevropany hází do jednoho pytle, jako ty chudé, nezajímavé příbuzné a i tak dlouho po revoluci se na východoevropany dívají s patra.


Korektnost vítězí. O příští německé miss poprvé rozhodnou pouze ženy

Jsem rád, že jsme ještě žil ve světě, který byl relativně politicky a genderově normální, i když rozdělený. Dnešní generace má už ale pocit, že to co se děje dnes je normální, protože nic jiného nepoznala. A myslí si, že je to pokrok. Inu hranice se posouvají tak, jak lidé – podle mého názoru – hloupnou. A propo, není to vlastně už diskriminace mužů?


Podpora pro manželství i pro homosexuální páry v Česku vzrostla

To není nic překvapujícího – bohužel to je stinná stránka demokracie. A ta s sebou nese i riziko, že třeba i veškerou moc ve státě převezmou hlupáci, kteří si myslí, že mohou určovat veškerý běh světa a nesmysly vykládat za nové pravdy tak, jak se jim to hodí. A když jim budete odporovat, nazvou vás populisty a těmi, kdo rozdělují společnost. Vlastně to není niv nového.


Pákistánec se chtěl ženit z lásky, příbuzní mu za to vypíchli oči lžící

Inu, jiná kultura, jiný mrav a zvyky. Podle mého názoru je arabská kultura z části stále v hlubokém středověku, jen naivní a dobromyslní Evropané si to úplně neuvědomují. Je mi jasné, že můj názor je ale hodně politicky nekorektní.


Muži mohou a my ne? Soud zamítl stížnost Američanek na chození „nahoře bez“


Uchazečů je málo, škol mnoho. Na vysokou se dostane skoro každý

Za mých bylo mít titul prestiž, brzy to ale bude samozřejmost, takže vysokoškoláci nenajdou odpovídající uplatnění a budou se muset rekvalifikovat třeba na řemeslné profese, kde si vydělají více. Navíc kvalita VŠ jde s přibývajícími soukromými školami dolů, takže stejně nejsou schopni dodat firmám tak odborně vybavené lidi, jaké potřebují, proto si je musí nakonec firmy vzdělávat samy. Bez ohledu na to zda a jakou školu mají.


Roční plat za týden. Pohádkové mzdy ředitelů prohlubují sociální propast

A co teprve majitelé firem? Stále hlubší propsat mezi chudými a bohatými, kdy 30 lidí vlastní více, než celá polovina světa, je jen přirozený důsledek kapitalismu. Bohužel nějaký kompromis mezi socialismem a ním, nějaký sociálně spravedlivý systém, který by byl tak spravedlivý, který by zamezil neomezenou kumulaci kapitálu a zároveň neomezoval podnikání, se dosud nenašel. Ale pokud se nenajde, přijde nová velká válka, katastrofa a nová totalita. Lhostejno, zda socialistická, kapitalistická nebo jiná. Proč? Protože takový systém není trvale udržitelný.


Australské požáry rozšiřují i ptáci. Uhořelo půl miliardy zvířat a možná vymřely celé druhy

PS: Koncem ledna 2020 už to bylo na miliardu zvířat


Tomáš Halík klesá na úroveň zavilých ideologů

Podle mého názoru je Halík odtržený od reálného světa, uzavřený ve své univerzitní, akademické bublině a proto je přezíravý a samolibý. Možná právě proto ho kdosi nazval „prezident Vesmíru“. Církev ale není žádný zájmový univerzitní klub, ani nejsou dvě kategorie zbožnosti, jedna akademická a druhá pokleslá, méněcenná – lidová, kterou reprezentuje kardinál Duka, jak se dříve vyjádřil. Víra a zbožnost je pouze jedna. Ani si nemyslím, že by česká církev měla nějakou negativní pověst, jak říká a že on přináší to světlo. Navíc také každý člověk nemůže být intelektuál, akademik, vysokoškolák a kdo se takto povyšuje a zakládá si na svých titulech a oceněních, příliš důvěryhodný není. I když Halík se rád chlubí tím, jak oslovuje širší veřejnost – i ty, kteří podle jeho slov nejsou intelektuály, podle mého názoru jen ti, co opravdu přemýšlí tu jeho bublinu časem jednou také prohlédnou. Musím se přiznat, že i mě trvalo dlouho, než jsem k tomu dospěl, přestože kdysi jsem jako mladík jeho přednášky také s obdivem poslouchal a četl. Dnes už je sleduji spíše proto, abych zjistil, zda Halík stále kráčí po stejné cestě povrchního intelektuálního duchovního univerzalismu, zahleděný do své vlastní duchovní dokonalosti. A zdá se, že ano… Přitom žádný strom neroste do nebe. Omluvou snad může být, že si nejspíše tu svoji samolibost a přezíravost ani neuvědomuje. Myslím, že se na něj docela dobře hodí podobenství o zbožném farizejovi, který se přišel modlit do chrámu a děkoval Bohu za to, že není jako ostatní. 


Slovem dekády je genderově neutrální „oni“

Poprvé v historii můžeme čelit kolapsu civilizace, říká egyptolog Bárta

Evropská unie je jako Osvětim. Umělec vzbudil karikaturou pozdvižení

Děti vyrůstají na extrémním pornu a jsou ve střetu s reálným světem

Politikům se opět zvýší platy – Komu se každý rok tiše pravidelně zvyšuje plat o několik tisíc a bez stávek a demonstrací?

Jak skrouhnout Facebook kvůli dezinformacím: udělat z něho vydavatele

V Německu se stalo hitem ‚chytré prádlo‘ s čipem, pomáhá upřednostnit lásku před posedlostí mobily

Pro své mrtvé truchlí i zvířata. Straky jim nosí dokonce „věnce“

Život v Japonsku

Opičí proces stále trvá. Darwinova evoluční teorie před 160 lety rozdělila svět

Jakub Vágner: Naše sebedestrukce je nevyhnutelná

Dvojí kvalita potravin je výmysl, jste jen frustrovaní, vzkazuje Západ

Jak se podvádí na EET: účtenky se smyšleným kódem i snižování tržeb

Istanbulská úmluva – pohádka o tom, proč je kvůli násilí na ženách nutný nadnárodní zákon a proč zákony národních států už nestačí

Spolupracovníka Karla Gotta, rapera Bushida, v Německu zakázali a vymazali

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Ve společnosti rovnost mezi pohlavími není, říká Genderman roku

Čeští poslanci píší kongresu USA. Vadí jim dezinformace na sociálních sítích

EU představuje socialismus jako vyšitý, pocítila to i moje rodina, říká režisér Strach

Maďarská Coca-Cola uvedla reklamu se stejnopohlavními páry

Názorová diktatura? Rozhádané Německo hledá hranice svobody slova

S náhubkem politické korektnosti. Němci se bojí mluvit svobodně

Osmdesát procent lidí v USA nechce politickou korektnost, ukazuje studie

25 reklam, které by už dnes byly zakázané kvůli sexismu, rasismu či propagaci kouření

V Nizozemsku to vře. Kvůli černošskému pomocníkovi Mikuláše

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví

Chlapecký sbor v Německu nepřijal dívku, půjde před soud kvůli diskriminaci

Lidé mají jen dvě pohlaví, řekl žák. Britský učitel jej vykázal ze třídy

Pink se rozhodla vychovávat své děti genderově neutrálně

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu

Upsal se nepřátelům, „užitečný idiot“. Kniha o Tomáši Halíkovi – apoštol postmoderní kultivované lásky

Z vložek Always zmizí symbol ženského pohlaví, výrobce vyslyšel aktivisty

Odstranění ženského symbolu neubližuje, kritiky straší hyperkorektnost

Mějte panenky různých barev pleti, radí ministerská příručka mikrojeslím

Mattel představil genderově neutrální panenky

Macron slibuje umělé početí i pro single ženy a lesby

Katastrofický scénář pro příští desetiletí

Německo marně bojuje s dětskými sňatky, odehrávají se každý víkend

Andrejka se hladí ráda. Kniha pro 4leté o intimních partiích budí rozpaky

Německo, země cizinců. Každý osmý člověk tam pochází z jiné země

Mohamed nebyl pedofil. Byl jen trochu nedočkavý

Domingo kvůli obtěžování po padesáti letech skončil v Metropolitní opeře

Volit, zda nepřechýlit jméno, je lidské právo

Ženy do vlády, muži k dětem. Norské rodiny přirozeně volí rovnost

Ve Francii bují černý trh se spermatem. Dárci po ženách chtějí sex i peníze

Severští muži se nechtějí vázat. Dánkám k dětem pomáhají IVF kliniky

V Řecku se narodilo dítě, které má tři biologické rodiče