Rumuni chtějí vypnout TikTok. Asi pomohl proruskému kandidátovi do druhého kola prezidentských voleb
- https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-rumuni-chteji-vypnout-tiktok-asi-pomohl-proruskemu-kandidatu-do-druheho-kola-prezidentskych-voleb-40499060
- https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/expert-do-rumunskych-voleb-se-nejspis-vmesovala-cizi-moc-za-rok-se-muze-opakovat_2411282232_cen
Já si myslím, že demokracie je vždy spojena s nějakými manipulacemi, zejména v době sociálních sítí, které skutečně vedou k povrchnímu vnímání světa a ztrátě schopnosti přemýšlet. Jsem si prakticky jist, že pro mnohé lidi jsou i můj web a moje myšlenky natolik složité, že utečou tam, kde je vše jasné, jednoduše podané, černobílé, okamžité a hlavně nenáročné a zábavné.
Taková je ale realita a takový je měnící se svět. Co s tím? Vypnout internet? Zakázat sociální sítě – tedy alespoň dočasně, dokud nezvítězí ve volbách požadovaný „demokratický“ kandidát? Tím asi demokracii neposílíme a pokud si nechceme nechat kálet, pak nezbude než se vrátit k metodám tradičního autoritativního vládnutí, kde je svoboda omezena více a kde se lidé zcela demokraticky rozhodovat nemohou. Tedy třeba omezit, regulovat nebo povypínat všechny kanály a zdroje, které jsou k demokracii nepřátelské – tak jako to dělá Rusko. Jenže nelze současně demokracii ochraňovat a současně jí popírat.
O skloubení demokracie a autoritativních metod se snaží také EU. Stále hledá nějakou rovnováhu mezi ochranou demokracie a tím, abychom s vaničkou nevylili i dítě a nezačali se podobat Rusku, jen v opačném gardu. Myslím si, že i když to nikdo takto neřekne, je to i jeden z důvodů, proč se snaží regulovat internet nebo proč chce, aby se všichni, kdo vytvářejí nějaký videoobsah museli povinně registrovat.
No není to jednoduché – technologický vývoj nám začíná přerůstat přes hlavu a mění mentalitu lidí. Bojovníci za demokracii nikdy možná nepočítali s tím, co technologie přinesou a jak mohou demokracii změnit způsobem, že změní myšlení lidí. Nemusí to být ale vždy je směrem negativním, někdy to může být i naopak, i když se to elitám nemusí líbit. Musíme si nejspíše zvyknout na to, že každý má právo měnit myšlení jiných lidí. Ostatně tak to bylo vždy, jen to nikdy nemělo takový rozměr a nebylo tak snadné, jako dnes.
Odborník na informační technologie a spoluautor podcastu Kanárci v síti Josef Holý pro Český rozhlas říká: „Ti opoziční politici na sítích tancují a daří se jim. Ale nejen jim. TikTok přispěl k růstu antisystémových sil, které se dostaly do Evropského parlamentu, jako jsou Filip Turek a Motoristé sobě. Vládním politikům nezbývá než do tohoto kanálu, myšleno doslova, vstoupit také, pokud chtějí v příštích volbách uspět. Jakkoli tím podporují růst té platformy.“
Já si myslím, že to je ale právě udržování principu dělení na hodné (systémové) a zlé (nesystémové) voliče. Zahrnování opozičních stran jako ANO, Motoristé, apod. mezi nějaký nebezpečný antisystém protože vystupují na sociálních sítích je spíše politický postoj, než relevantní názor někoho, kdo je nazýván odborníkem a expertem. Jistě, můžeme považovat sociální sítě za nebezpečné kanály, které nevhodně ovlivňují své uživatele, ale to je věc jiná. Nelze je kvůli tomu z politických či ideologických důvodů omezovat, i když tady bych neměl problém s jejich zakázáním dětem, jak to učinila Austrálie – to si myslím, že je zcela v pořádku. Rozhodně ale ne dospělým a je dobře, že si to uvědomuje i pan Holý.
Dospělí lidé mají svojí vlastní hlavu a odpovědnost a je jen a jen na nich, čím se nechávají nebo nenechávají ovlivnit. Dospělým voličům nelze zakazovat něco, co by je mohlo negativně myšlenkově ovlivňovat, takže jestli do toho kanálu vstoupí vedle populistů, Ruska, Číny, extrémistů apod. také seriozní politici a lidé je jen a jen jejich věc. Říkat, že sociální sítě ovlivnily volby může být rozhodně z velké části pravda, ale není to podnětem k nějaké diskusi k jejich vyšetřování či omezování, pokud šíří pouze „propagandu“ ale jinak se nedopouští žádného trestného činu. Pokud se totiž názory či propaganda někdy stanou trestným činem, potom ve svobodné společnosti nežijeme.
Sociální sítě rozhodně mění náš život a mentalitu, jak v dobrém slova smyslu, tak rozhodně i v tom špatném a negativním. Musíme si ale uvědomit, že jsou jen obrazem nás samých a je jen a jen na nás, jak je využíváme a jak s nimi nakládáme. Mohou posloužit pro dobro i zlo – stejně jako třeba nože nebo oheň. A přesto asi nechceme plošně kontrolovat lidi, zda u sebe mají zapalovače nebo vidličky a nože a jak je používají.
Ano, sociální sítě mohou být zneužívány různými způsoby, zejména se zakládáním množství falešných účtů. To ale rozhodně není nějaká novinka a dělo se to od jejich počátků. To je spíše věc provozovatelů těchto sítí, jakou identifikaci od svých uživatelů vyžadují, není to asi něco,, do čeho byl měl mluvit stát. Samozřejmě, falešné účty a problém s identifikací jsou jednou z věcí která se mi také nelíbí a důvod toho, proč už sociální sítě nepoužívám. Několikrát se mi stalo, že mi účet bezdůvodně zablokovali a vyžadovali moji identifikaci, cenzurovali mi příspěvky, komunikace s nimi nulová – všechno dělá robot. A skenovat své osobní doklady a posílat jim je? To se mi také moc nechce – kdo ví, co se s nimi stane. Šlo ale o Facebook, Tik-Tok na to možná kašle. Na druhou stranu spoustu falešných účtů nevadí ani Facebooku, zatímco já jsem jim z nějakého důvod stále vadil…
(Mimochodem jsem zvědav, jak si Austrálie prakticky ohlídá, aby se na sítě neregistrovaly děti. Jak vyřeší zachování soukromí uživatelů, jak ochrání jejich osobní údaje a současně jak ověří jejich věk. Prý už to mají vymyšlené a budou ho určovat na základě biometrických údajů… No, tedy asi spíše odhadovat, než určovat. To je tedy také pofidérní).
Vadí mi, když jsou na společenských sítích jiní závislí nebo to, že mění myšlení lidí nebo jejich postoje či výsledky voleb, ale je to realita, kterou si uvědomuji že musíme přijmout a respektovat. Svoboda znamená odpovědnost a pokud si chceme svobodu zachovat, musíme přijmout že se jedná o osobní odpovědnost každého. Ne demokracii chránit silovými metodami, protože tím jí více ublížíme, než jí ochráníme. V takovém případě by asi bylo lepší přestat si na demokracii hrát, přestat být pokrytci a přejít k autoritativnímu stylu vlády. Nejhorší je asi něco jiného říkat a něco jiného pak praktikovat. Diktátor od kterého vím, co můžeme očekávat má u mně osobně větší respekt, než pokrytec, něco jiného říká a něco jiného dělá – který řečeno slovy Bible není studený, ani horký.
A jak udělat aby sítě a internet nikdo nezneužíval, aby bylo hned jasné, kdo jaký je? Myslím, že by se musela v první řady zrušit anonymita pohybu na síti. Ta je obrovské lákadlo pro všechny, kdo chtějí páchat nějaké zlo. Je to skoro ráj všech zloduchů. Ale i pro všechny, kteří si tu dovolí říkat a dělat věci, které by za normálních okolností třeba v životě nikdy neudělali a nikdy nikomu neřekli. Je to prostor prakticky naprosto nekontrolovatelných myšlenek a emocí. Skutečný kanál – stačí se podívat jen na diskuse a komentáře lidí, kam se podíváte jsou zvratky. Prostor kdy nikdy nevíte, kdy od koho dostanete nějakou ránu pěstí. Ostatně tak nějak by mohl vypadat i reálný svět, ve kterém by neexistovaly žádné bezpečností složky. Z lidí by se stali časem vlci.
Jenže, zrušení anonymity internetu by znamenalo, že by jednak muselo jít o globální shodu mezi všemi státy (síť je globální) a jednak, že by se to muselo technicky vyřešit tak, aby přihlášení do sítě vůbec nebylo možné anonymně. Zkrátka byste museli být registrovaní, mít ověřenou identitu a pak teprve byste se mohli přihlásit jako konkrétní uživatel internetu (ideálně nějakým čipem s vaším ID). Pak byste mohli být i snadno sledováni, co na internetu právě děláte. V takovém systému by pak žádné další přihlašování na různé stránky, sítě, účty, služby, aplikace či weby nebylo by třeba – byli byste jednou přihlášení na vše, co je na internetu. To by z jedné strany byl ideální stav, ale na druhou stranu by pro mnoho lidí taková ztráta anonymity byla nepřijatelná. Je to totiž stejné, jako kdyby vás v reálném světě mohl někdo neustále sledovat, co děláte, kam chodíte, s kým mluvíte, co říkáte…
Ale kdo ví, třeba se vize velkého bratra v nějaké podobě jednou naplní. Ten lidi asi ochrání před všemi zloduchy, ale štěstí jim nejspíše nepřinese. Bude to hodně divné a z lidí se spíše stanou jen loutky. Miliony malých zloduchů pak bude moci nahradit jeden jediný a obrovský – neporazitelný. Dovedu si to dokonce představit i v případě, že nepůjde o globální projekt a že v takovém případě jednoduše internet přestane být globální sítí – bude se decentralizovat a deglobalizovat. Každá část světa pak bude mít svůj „intranet“ s vlastním způsobem identifikace a přihlašování. To by se mohlo stát v důsledku nějaké velké geopolitické války a sabotáží, kdy dojde ke globálnímu výpadku sítě, která se zhroutí a poté se začnou budovat alternativní, vlastní, nepropojené sítě, mnohem lépe zabezpečené.
Myslím si dokonce, že tato budoucnost je nejpravděpodobnější a svobodný globální internet jako ho známe dnes, bude minulostí.
Musejí se všichni, kdo vyrábějí a na internetu šíří nějaká informační videa registrovat?