Neuvěřitelně rychlý vývoj české železnice

„Když jedu ze Štrasburku do Paříže, tak to vlak ujede za jednu hodinu a šestačtyřicet minut,“ řekl Posselt o trase dlouhé asi 440 kilometrů. Pokud se lidé rozhodnou jet vlakem z Prahy do Mnichova, tak na 410kilometrovou cestu potřebují zhruba šest hodin. „Člověk potřebuje více trpělivosti než za časů císaře Františka Josefa,“ napsal k tématu sudetoněmecký deník Sudetendeutsche Zeitung.

Zdá se, že ani v nejbližší době nedosáhneme u nás rychlostí vlaků, jakou se v Japonsku jezdilo před 60 lety. A ujíždí nám i Evropa, zatímco se už testují ještě rychlejší a modernější typy vlaky typu maglev, u nás se teprve připravuje projekt na ty klasické kolejové vysokorychlostní vlaky, které brázdí vyspělou Evropou už také desítky let. To zpoždění je zkrátka neuvěřitelné a dokonce i chudší Polsko je dnes dále, že od něj ještě rádi nakupujeme nové vlaky, protože sami si je už neumíme tak dobře a levně vyrobit… A ještě se polskými vlaky chlubíme.

Neuvěřitelné je to zejména v tom slova smyslu, že od pádu bývalého režimu to bude pomalu už 40 let a za tu dobu se toho mnoho nezměnilo. Tedy kromě toho, že máme pohodlnější sedadla, okna, která nelze otevírat, vagóny bez kupé, nefungující klimatizaci, wifi a USB zásuvky. Rychlosti se zvýšily minimálně a modernizaci zajišťuje hlavně nákup zastaralých, vyřazených vozů z 80. let ze zahraničí. Pro nejrychlejší vlaky nám zase slouží expresy Pendolino z Itálie, které ale v Itálii fungují jako pomalé, osobní vlaky pro příměstskou dopravu.

O chybějícím a mizerném rychlém železničním propojení s Německem, Rakouskem a Polskem ani nemluvě. To se dosud nepodařilo vybudovat a rozšířit – tam zůstáváme na úrovni jako před 50 lety. Ostatně, může se někdo divit, že nás zahraniční dopravci raději objíždějí, než by jeli přes ČR, kudy je sice trasa mnohem kratší, ale mnohem déle trvá?

Nejsme zkrátka jako v komunistické Číně, kde možná brzy vlaky úplně nahradí letadla. Věřím ale, že v té době se u nás už bude na vybraném úseku jezdit rychlostí 200 km/h. Pokud bude opravdu silný vítr nebo nebude žádný protivítr.

Za 300 let také u nás !