Povinná televizní a rozhlasová solidarita

Nesledovat TV a neposlouchat rozhlas vyjde zase dráž – s čestným prohlášením že nemáte TV už nepochodíte. Za poskytování filtrovaných informací budou muset platit všichni.

Jak jsem psal v jednom z minulých příspěvků: Veřejnoprávní média by měla být financovaná přímo ze státního rozpočtu – nebo ještě lépe, z darů a dobrovolných příspěvků, podobně jako v USA, kde nikdo objektivitu a vyváženost informací nefiltruje a nedohlíží na ní, protože je tu skutečná svoboda slova. To ale uznávám, že by v případě země naší velikosti asi nebylo reálné, zejména pokud jsme hlídáním objektivity posedlí. Daňové zatížení je v ČR jedno z nejvyšších, tak proč od něho koncesionářské poplatky neodečíst – v dnešní době kdy platí povinně každý, ať vlastní či nevlastní televizor, je tato forma speciální daně opravdu přežitek a není divu, že ji vyspělé demokratické země postupně ruší.

Koncesionářské poplatky již zrušilo 17 evropských zemí a uvažuje o tom i evropská služba BBC. Česká veřejnoprávní média jdou ale přesně opačným směrem. Daňové zatížení ještě navýší tak, abychom měli více a lépe filtrovaných informací kontrolovaných Radou pro televizní a rozhlasové vysílání. Samozřejmě, veřejnoprávní média nevysílá jen zpravodajství, ale také filmy, zábavné šou, pohádky, seriály, vysílání pro menšiny, sport… To všechno ale klidně mohou být služby placené – ať si je platí skutečně jen ten, kdo je chce využívat. Není žádný důvod k takové povinné solidaritě za provoz XXX veřejnoprávních kanálů a stanic – socialismus už dávno skončil.