Narativ o „obraně demokracie“ převzala po komunistech i média hájící „liberální demokracii“ 

Nově vzniklá frakce Patrioti pro Evropu je třetí největší uskupení v Evropském parlamentu. Z velké části ji tvoří strany donedávna sdružené v krajně pravicové straně Identita a demokracie. „Po takové politice tady poptávka je. Je ale potřeba chápat taky to, že tyto strany jsou problémem, nikoliv řešením,“ říká v pořadu Osobnost Plus investigativní novinář Deníku N Jan Moláček.

Pan Moláček říká, jaké strany jsou problémem, ale nejsou řešením. Já nevím, možná má pravdu, zapomíná ale dodat strany kterou v EU vládnou už dlouhá léta ukázaly, že jsou také problém a nemají řešení. Kdyby tento problém neexistoval, těžko by posilovaly strany, kolem kterých se elita snaží postavit hygienický či sanitární koridor. Stále opakovat, že všechny strany, které se snaží rozbíjet současnou elitu jsou nedemokratické je ale směšné. Ostatně o nedemokratických silách, které se snaží rozbít komunistickou jednotu a lidovou demokracii mluvili už komunisté.

Tento narativ o „obraně demokracie“ v nové době převzala i média hájící „liberální demokracii“ – jakoby demokracie patřila jen té části společnosti, které je liberální. A jakoby evropská elita která vládne EU dodnes byla předurčena vládnout navždy. Pokud ale demokracie funguje, mají občané sami právo rozhodnout, což není něco, co by se dalo kritizovat – něco „co potlačuje demokracii“. Čím více ale média tento narativ hlásají a protlačují, tím ve skutečnosti sama demokracii poškozují a společnost rozeštvávají – důsledkem této vyhrocené atmosféry jsou pak atentáty na politiky. Největším problémem se totiž stávají ona sama – tzv. liberální média.

Moláček si dále myslí, že tak rozdílné režimy jako je liberální a ruský vedle sebe nemohou dlouhodobě existovat, takže jednou bude muset dojít mezi námi a Ruskem k horkému vojenskému konfliktu. Ja si to nemyslím, bude ale hodně záležet právě na těch politicích, kteří budou EU vládnout. Na nás bude záležet, zda budeme volit ty natvrdlé, kteří jsou válečně naladěni nebo ty, kteří jsou schopni diplomacie a budou usilovat o mír. Tedy na tom, jaká bude naše budoucí strategie, zda pochopíme, že síla, odstrašování a zbraně nejsou řešení. Moláček bude určitě vyvolit ty první, kteří budou trvat na tom, aby příkopy byly co nejhlubší a aby západ byl schopen Rusko zničit. Já ne. Válka nebo mír je i v našich rukou – není to nevyhnutelnost.