Nová směrnice EU požaduje, aby se všichni, kdo vyrábějí a na internetu šíří nějaká informační videa a berou za to peníze museli registrovat. Tedy ne úplně všichni – každý stát si má stanovit vlastní kritéria, pokud jde o výši takového výdělku nebo pokud jde o počty sledujících, neboť každá země je jinak bohatá a jinak velká. EU nechce hlídat a sledovat úplně všechny, kdo vyrábí a šíří nějaké video, ale jen ty, které mají příjmy a počet sledujících nad stanoveným limitem.
Celé to na mě budí dojem, že EU chce mít zkrátka informační kyberprostor pod kontrolou, aby věděla, kdo jaké informace a myšlenky šíří, kontrolovat je pro porušování zákonů o informacích, případně je pokutovat a odebírat jim registraci, pokud nebudou informovat nebo se chovat v souladu s mediálním kodexem – stejně jako je to u TV vysílání. Youtubeři se brání, že nejsou TV a že jejich práce je něco jiného, ale EU má jiný názor a chce, aby youtubeři podléhali podobným pravidlům jako televize, zejména vzhledem k tomu, že mají někdy i více sledujících, mají velký společenský dosah a tudíž i velkou odpovědnost.
Jaké budou ty limity v ČR a přesná pravidla, to se má ještě upřesňovat. V některých zemích (jako na Slovensku) byla již evropská směrnice implementována a registrace je také zpoplatněna. Při nedodržení povinnosti registrace a spolupráce s úřady může být teoreticky šiřitelům informačních a vzdělávacích videí v krajním případě vyměřena pokuta až do výše milionu Korun.