Liberální socialismus

Začíná věk liberální technokracie, ve které je Václav Havel adorován, vzýván a stává se postupně velkou legendou. Jeho busty a sochy zdobí síně, náměstí, jeho jméno nesou ulice, fontány, lavičky i letiště. Lidé začínají konečně materiálně bohatnout a trochu se přibližovat západu, i když jen pomalu. Navzdory tomu, že je Václav Havel oslavován, z jeho původních ideálů začíná mizet svoboda jednotlivce a demokracie v pravém smyslu slova. Ideálem se stávají globální a tzv. evropské hodnoty – sociální inženýrství, ideály rovnosti, sociálně spravedlivého řádu, politické korektnosti, genderové ideologie a multikulturalismu. 

Tuto dobu bychom mohli nazvat „liberálním socialismem“ – socialismem s lidskou tváří či elitářskou demokracií. Spojuje v sobě zdánlivě výhody socialismu a kapitalismu, kdy trh, svoboda a demokracie normálně fungují, ale kapitalismus a trh je stále více deformován, osobní svobody jsou omezovány. Miliardáři po celém světě provádějí postupnou demontáž demokratického systému i prostřednictvím EU, systému, který sice jakoby funguje pořád stejně, ale běžní lidé v něm mají stále menší prostor. A nejen oni – i menší firmy a celé vlády. Věci veřejné a občanské společnosti se stávají soukromým vlastnictvím. Stále méně věcí je zcela objektivních a nezávislých, včetně vědy a výzkumu, které z části podléhají soukromým zájmům, diktátu zisku a moci. Velcí kupují menší a 90% kapitálu se koncentruje pouze do rukou několika největších hráčů, na kterých je závislá celá společnost.

Opět vznikají dvě kategorie společenských vrstev – řadová a papalášská. Rysem této doby je znovu šablonovitá výchova masy lidí bez vlastního názoru, kteří jsou vedeni k tomu, aby mysleli a uvažovali všichni stejně a nevybočovali z davu. Za nepohodlné názory nikdo není trestán, je však vyvíjen tlak na omezení projevu, na cenzuru, jejich vyloučení z médií a veřejného prostoru. 


2004

Česká republika omezuje svoji suverenitu a vstupuje do EU a s ní také Estonsko, Kypr, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Maltu, Polsko, Slovensko a Slovinsko. Vrcholní představitelé 25 členských zemí EU podepisují návrh ústavní smlouvy EU. NATO se rozšiřuje o Bulharsko, Estonsko, Litvu, Lotyšsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. „Návrat do Evropy“ a integrace do evropských struktur se završuje.

Je založena sociální síť Facebook.

Mobil u nás vlastní již prakticky každý a stáváme se v Evropě největšími milovníky mobilů a SMS zpráv.

Objevuje se i první vysokorychlostní internetové připojení ADSL a následující rok je na světě propojeno již 900 miliónů PC.

Asii postihuje obrovská živelná pohroma, vlna tsunami tam spláchne přes 200 tisíc lidí.

Evropský parlament schválil novou Evropskou komisi, v jejímž čele stojí Portugalec José Barroso.

Český prezident Václav Klaus jmenoval novou vládu Stanislava Grosse.

Novým prezidentem USA je zvolen republikán George Bush junior.


2005

Životní úroveň roste a životní tempo kulminuje a začíná se zpomalovat. Lidé začínají být nasycení požitky a začínají si uvědomovat i jiné hodnoty. Přesto jsou stále náročnějšími materialisty, z paštikářů se stávají náročnější klientelou, která si více vybírá. Vyhledávají stále častěji i luxusní hotely, začínají cestovat i do exotických zemí.

Českého mobilního operátora Oskar Mobil kupuje britská společnost Vodafone.

Premiér Stanislav Gross podal demisi. Vzniká nová vláda ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU pod vedením Jiřího Paroubka.

Umírá papež Jan Pavel II. a novým papežem je zvolen německý kardinál Joseph Ratzinger, který přijal jméno Benedikt XVI.

Česká televize zahajuje vysílání zpravodajského kanálu ČT24 a digitální vysílání.

České dráhy nasazují první vlaky Pendolino.


2006

V parlamentních volbách vítězí ODS a premiérem trojkoalice ODS, KDU-ČSL, Zelení se stává Mirek Topolánek. Má však stejně mandátů jako opozice.

Je založena sociální síť Twitter.

Vstupuje v platnost zákon o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví.

Je zaveden bodový systém pro řidiče.

Na základě referenda o samostatnosti Černé Hory zaniklo soustátí Srbsko a Černá Hora a vznikají samostatné státy Srbsko a Černá Hora.


2007

Microsoft vydal neúspěšný OS Windows Vista

Apple představuje svůj první iPhone, který znamená revoluci chytrých mobilů. Instalaci aplikací však zatím neumožňuje.

Českou republiku zasáhla ptačí chřipka.

Devět zemí, včetně Česka, vstoupilo do Schengenského prostoru.

Svět se potápí do hospodářské krize a ceny prudce rostou.


2008

Ruským prezidentem je zvolen Dmitrij Medveděv.

Václav Klaus je znovu zvolen prezidentem České republiky.

Apple představuje svůj nový iPhone, který již poprvé umožňuje instalaci aplikací, se kterými otevírá také obchod. Nastává éra chytrých telefonů, které slouží současně jako malé kapesní počítače.

Česká televize přechází na pravidelné širokoúhlé vysílání.


2009

S odřenýma ušima a na poslední chvíli vstupuje v platnost Lisabonská smlouva a také institut funkce prezidenta Evropské Unie. Česká republika schválila Lisabonskou smlouvu bez referenda. Začíná se budovat federalizace Evropy.

Slovenská republika přijala společnou evropskou měnu – EURO.

Vznikla první digitální elektronická měna Bitcoin – alternativa oficiálních měn, které jsou závislé na centrálních bankách.

Barack Obama se stal prezidentem Spojených států amerických.

Microsoft vydává po dlouhých osmi letech novou úspěšnou verzi OS Windows 7, která konečně začíná nahrazovat legendarní XP, neboť verze Vista z roku 2007 se ukazuje jako příliš náročná na výkon počítačů. Z těch se ovšem nyní stávají opravdová multimediální centra. A nejen z nich, také z internetových televizorů, smartphonů, iPodů a ultrabooků.

Na světě je propojeno již 1,8 miliardy PC – jejichž počet se během čtyř let zdvojnásobil a stále roste, i když již výrazně pomaleji.

Na obloze se po celém světě začínají náhle v obrovském měřítku objevovat bílé pruhy z letadel ve velkém, které se rozplývají jen velmi pomalu. Oficiální vysvětlení je, že jde o nárůst letecké dopravy, je ale jasné, že intenzita je mnohem větší, než by tento nárůst mohl způsobit. Spekuluje se, že jde o tzv. chemtrails, kdy se do paliva letadel přidávají jedy, zvl. aerosol. Cílem má být modifikace atmosféry. Objevují se konspirační teorie, že se experimentuje s ochranou před slunečním zářením, které začíná být nebezpečně ostré. Tyto teorie jsou v ČT oficiálně potvrzeny až o několik let později.

Po vleklé vládní krizi poslanecká sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka. Na její místo byla jmenována úřednická vláda Jana Fischera.

Společnost Ahold začala v ČR provozovat obchodní řetězec Albert.

Začíná vysílat TV Barrandov.


Věk sociálních sítí


2010

Rychle stoupá obliba internetových společenských sítí, zejména Facebooku. Facebook se stává fenoménem internetu, závislých lidí nejen na sociálních sítí a virtuálních kamarádech stále roste. Na světě je propojeno již přes dvě miliardy PC, ale jejich růst jejich počtu se již výrazně zpomaluje.

Je založena sociální síť Instagram.

Firma Apple uvádí na trh první moderní tablet – kapesní PC s dotykovou obrazovkou. Jde však zatím jen o „zvětšený iPhone“ se stejným OS. Zařízení dostává jméno iPad. Verze s OS Android následuje až v roce 2011.

Počet přistěhovalců – cizinců s legálním pobytem v ČR tvoří již 13% obyvatel Prahy. Celkový poměr cizinců bude pravděpodobně ještě mnohem vyšší. V Evropě raketově stoupá počet muslimů. V Británii se jméno Mohamed stává nejpopulárnějším mužským jménem. Počet obyvatel Moskvy tvoří z 10% muslimové, v Nizozemí celkově 20% a v největších nizozemských městech jako Amsterodam a Rotterdam tvoří arabové již celou třetinu. Počet obyvatel světa dosahuje sedmi miliard.

Počet věřících v ateistické ČR klesá na dlouhodobé minimum. Uvádí se, že Česká republika je vedle Nizozemí nejvíce ateistickou zemí v Evropě. Zároveň však klesá počet přesvědčených ateistů a stoupá počet těch, kteří věří v „něco nad námi“.

Ve volbách vyhrála ČSSD těsně následovaná ODS. V důsledku volebních výsledků rezignoval předseda ČSSD Jiří Paroubek a také předsedové KDU-ČSL, SZ a SPOZ. Prezident jmenoval vládu Petra Nečase (ODS-TOP09-VV/Lidem). Předseda ODS Topolánek i ČSSD Paroubek mizí z politické scény.

Prezidenti USA a Ruska, Barack Obama a Dmitrij Medveděv v Praze podepsali dohodu novou dohodu START o jaderném odzbrojení.

Vítězem ukrajinských prezidentských voleb se stal  Viktor Janukovyč. Tzv. Oranžová revoluce hlásící směřování vztahů k západu tak již předem neuspěla, jelikož oba hlavní kandidáti voleb, jak Viktor Janukovyč, tak nyní i Julija Tymošenková, se přiklánějí ke vstřícnějším vztahům k Rusku.

Koncem roku se objevují první náznaky nepokojů v arabském světě.


2011

Probíhá údajně testování psychotronických zbraní na dálku zabíjející nebo ovládajících mysl a chování na dálku – zkoušky na zvířatech a jejich hromadné úhyny po celém světě, ptáci padající z nebe, ryby, kraby vyvržené na pobřeží, hromadný úhyn včelstev po celém světě. Na jaře je vpuštěna do oběhu nově vytvořená bakterie schopná odolávat antibotikům – speciální typ E.coli.

V Africe a na předním východě sílí nepokoje vyvolané hladem a chudobou. Také ve vyspělých zemích se rozdíly mezi bohatými a chudými stále zvětšují. Během posledních let dramaticky stoupl počet exekucí, kterých za rok 2010 bylo v České republice již více než 700 000 (tj. téměř každý 10 člověk). Počet bohatých celosvětové stále roste, stejně tak jako chudých, zatímco podíl střední třídy se stále snižuje. Společenské napětí roste v Americe i v Evropě, sílí protesty proti globálnímu kapitalismu.

S Petrem Nečasem přišel do české politiky opravdový nečas. Spolu s ním padla nejméně oblíbená a nejzkorumpovanější vláda v porevoluční historii ČR. Českou politickou scénou otřásají největší skandály od roku 1989. Politoložka Dagmar Dvořáková mluví o tom, že česká politika je v katastrofálním stavu, že šéfové politických stran jsou bezmocní a že zemi řídí kmotři. Podle Transparency International se ČR na žebříčku zkorumpovanosti států pohybuje na stejné úrovni jako Saúdská Arábie.

Rok 2011 přinesl nebývalé množství nejrůznějších přírodních katastrof včetně záplav v Thajsku nebo tornád a požárů v USA. Ve Spojených státech ještě nikdy nebylo zaznamenáno současně tolik různých katastrof jako letos. „Jsem meteorologem třicet let a nikdy jsem neviděl rok podobný roku 2011 co do počtu ohromujících extrémních jevů,“ uvedl Jeffrey Masters a dodal: „Když se podívám na historické záznamy, které sahají do 19. století, nemohu najít nic srovnatelného.“ „Změnili jsme značně atmosféru – a to víme bez stínu pochybností,“ řekl klimatolog Benjamin D. Santer.

Svět žije tzv. arabským jarem, kterým se nazývá.označována vlna protestů, nepokojů, povstání a revolucí, které probíhají ve většině arabských států. V Libyi a Sýrii krize dokonce vede k občanské válce. V Egyptě skončila vláda prezidenta Husního Mubáraka, v Sýrii a Jemenu probíhají rozsáhlá vojenská povstání. Západ s nadějí očekává, že se v arabských zemích rodí demokracie, což se však později ukazuje jako omyl. Naopak začíná hluboká krize, která se během několika let dostane až do Evropy a nepůjde jen o terorisické útoky.

Navzdory tomu, že američani vítězně oznamují, že Usáma bin Ládin, strůjce teroristického útoku na světové obchodní centrum v New Yorku z roku 2001 byl dopaden a zabit americkými vojáky, teroristé však ve skutečnosti rozhodně poraženi nebyli. Naopak neklidný arabský svět na pokraji rozvratu a nenávist k západu vytváří stále nové a nové fanatiky.

Američané konečně  téměř devíti letech opustili Irák, avšak demokracii se zde zavést nepodařilo. Odstraněn byl pouze diktátor, který zemi držel na uzdě. Neobjevily se ani zbraně hromadného ničení, které byly důvod pro okupaci země.

Silné podmořské zemětřesení způsobilo vlnu tsunami vysokou až 11 metrů. Jeho epicentrum se nacházelo u tichomořského ostrova Honšú, zasáhlo celý Tichý oceán. Zemětřesení způsobilo havárie v atomových elektrárnách Fukušima 1 a 2. Někteří přehodnocují svůj vztah k jaderné energetické, včetně Německa, neboť i když jde při výrobě o ekologický zdroj, ne tak při skladování vyhořelého paliva a ekologické škody jsou v případě havárie extrémní.

Koncem roku umírá bývalý prezident Václav Havel a den před Štědrým dnem se koná obrovský a velkolepý státní pohřeb.


2012

V Maďarsku začala platit nová ústava, která mimo jiné zmiňuje křesťanství jako základ národní identity, deklaruje, že dítě si zasluhuje ochranu od okamžiku početí a podporuje manželství jako životní společenství jednoho muže a jedné ženy. Evropská komise vydala prohlášení, ve kterém hrozí, že podnikne kroky proti Maďarsku kvůli jeho nové ústavě.

Masové demonstrace proti Unii se šíří Evropou, v Budapešti protestuje 500 000 obyvatel, ale oficiální média o nich mlčí nebo je bagatelizují. V Rumunsku zuří občanská válka, občanské nepokoje a demonstrace se šíří mnoha městy. Stranou nezůstává ani Chorvatsko a Polsko, kde se rovněž shromažďují statisíce lidí a pálí se vlajky EU.

„Je evidentní, že vzniklo nové pseudonáboženství či ideologie jakéhosi evropského panevropismu, který chce vytvořit sociálně inženýrsky nový společenský řád, nový společenský systém“  říká předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Na Václavském náměstí v Praze proběhla dosud největší protivládní demonstrace od revoluce v roce 1989. Dle různých zdrojů se jí účastní 90 až 120 tisíc osob. Politická krize a frustrace lidí dosahuje vrcholu a hněv se obrací i proti prezidentovi. Spory však hoří i v samotné koalici mezi ODS, TOP09 a Věci veřejnými.

Nespokojenost roste také s Evropskou unií, která dále šíří svoji politiku korektnosti, unifikace a federalizace Evropy. Předsedou Evropského parlamentu byl zvolen německý sociální demokrat Martin Schulz, kovaný neomarxista.

Přetrvává napětí mezi vládou a opozicí a nespokojenost lidí s činností vlády. Zejména s ODS, vč. premiéra a jejího předsedy Petra Nečase. Někteří říkají, že i středočeský hejtman a poslanec David Rath z ČSSD, které je tento rok demonstrativně přímo v parlamentu zatčen za korupci je v podstatě jen obětním beránkem a že jde o komplot.

Mluví se  o syrské krizi a občanské válce  v Sýrií, tamní tristní situace ale není něco, co by se nás nějak zvláště dotýkalo. Zatím nic neukazuje, že to bude skutečně velký problém. Západ se více stále opájí tzv. arabským jarem a panuje naděje, že v arabských zemích vznikne demokracie.


2013

Stále více dětí má v době SMS zpráv a počítačů problémy s psacím písmem. Na některých školách se proto jeho výuka ruší a vyučuje se jen tiskací písmo (Comenia Script). Ve věku počítačů významně klesá fyzická zdatnost dětí a mládeže, mnoho z nich neumí ani plavat. Slábne i jejich paměť a úroveň základních znalostí.

Vlivem virtuálního světa a her se rychle snižuje jejich pud sebezáchovy, ztrácí schopnost rozlišovat mezi virtuálním a reálným světem. Problém šikany a agresivity dětí na školách nemizí, naopak se rozšiřuje o tzv. kyberšikanu. Množí se případy šikany i u nejmenších dětí. Výrazně roste také agresivita a násilí v rodinách, poradny psychologů jsou přeplněné.

V České republice se konají první přímé volby prezidenta, které polarizují společnost na dva tábory. Je zřejmé, že ti první volí Miloše Zemana, protože cítí nespravedlnost a nespokojenost se současným vývojem kapitalismu, zatímco Karla Schwarzenberga volí především silní odpůrci komunismu a lidé dobře sociálně zajištění, kteří si nepřejí žádné velké změny.

Politická krize v ČR přetrvává – hned na počátku jde o skandál s rozsáhlou amnestií odcházejícího prezidenta Václava Klause. Českem hýbou vypjaté prezidentské volby, ve kterých Miloš Zeman těsně poráží Karla Schwarzenbergera a dále pád vlád, když propukla kauza Nagyová. Šlo o jeden z největších mezinárodních i vnitropolitických skandálů od  revoluce. Premiér Petr Nečas podal demisi, odstoupil i z čela ODS a vláda padla..

Novým předsedou vlády České republiky byl jmenován Jiří Rusnok, jeho úřednická vláda ale nedostala důvěru. V mimořádných volbách pak vítězí ČSSD a premiérem se stává Bohuslav Sobotka.

Na mezinárodní scéně vyvolal poprask papež Benedikt XVI. oznámil rezignaci. Novým papežem Římskokatolické církve se stal argentinský liberální kardinál Jorge Mario Bergoglio, který přijal jméno František. 

V církvi roste napětí mezi liberálním a konzervativním křídlem, kvůli liberálním postojům nového papeže. V důsledku toho se František velmi rychle stává celebritou a populárním i u ateistické společnosti, později však také ztrácí popularitu. Částečně za to mohou skandály sexuálního zneužívání, kterým František vyhlašuje boj. Mnozí mu později vyčítají, že je to nedostatečné. Nakolik je to častý jev a nakolik hon proti církvi není jasné. Někteří kněží mohou být obviněni i na základně vymyšlených dávných vzpomínek a bez důkazů.

V Evropě je prosazována nová – genderová ideologie. Francií hýbe připravovaný návrh zákona o manželství homosexuálů a o adopcích jimi. Má společnost směřovat k liberalismu nebo se držet tradičních hodnot, jejichž základem je rodina? Společnost je rozdělena půl na půl, téměř 400 tisíc lidí v Paříži demonstruje proti změnám a přes 100 tisíc na podporu homosexuálů. Nově se nemá uvádět kdo je matka a otec dítěte, ale pouze kdo je „rodič 1“ a kdo je „rodič 2“. Některé země zavádí adopce dětí homosexuály a zavádí třetí, neutrální pohlaví.

Závěrem roku v ukrajinském Kyjevě vypukly protesty kvůli nepodepsání smlouvy o vstupu do Evropské unie, nazvaný později Euromajdan. Protestovalo se pro svržení vlády a pro odstoupení prezidenta Viktora Janukovyče.


Studená válka 2.0


2014

Na východní Ukrajině po celý další rok pokračují nekonečné boje mezi separatisty a vládou v Kyjevě. Kyjevané provedli revoluci koncem roku a svrhli legálně zvoleného prezidenta. Narazili však na odpor východních Ukrajinců – etnických rusů, kteří novou vládu v Kyjevě neuznali a vyhlásili si samostatné státy.

Celý rok se řeší nejvíce Ukrajinská krize, která vyústila v převrat a v bojiště mezi západem a Ruskem – Ukrajina jako taková ve skutečnosti nikoho až tak nezajímá.  Není jasné do jaké míry byla krize využita pro zosnovaný převrat vedený Spojenými státy, ale začíná nový boj o globální rozložení sil. Vše vrcholí obsazením Krymu Ruskem a jeho anektování. Krym tak zůstává nikoliv strategickým územím pro rozmístění amerických zbraní, ale ruských.

Frustrace z převratu, který nebyl zcela úspěšný vede k vytvoření masivní protiruské propagandy, čím se Rusko brání svoji propagandou. Začíná tak velká mediální válka slov, sankcí, ukazování svalů a chřestění zbraní. Někdy je označována jako studená válka 2.0.

Mění se však nejen globální poměry, ale i Evropská unie. Novým předsedou Evropské komise se stal Jean-Claude Juncker Donald Tusk byl na summitu Evropské unie zvolen předsedou Evropské rady. Nespokojenost s EU, byrokracie, těžkopádnost, politický rozměr unie a nesmyslná ideologie vadí lidem stále více. Roste neklid a frustrace.

Islámští teroristé vyhlašují nikým neuznaný Islámský stát, který se pomalu ale jistě stává dalším velkým problémem.


2015

Prezident jmenoval vládu Bohuslava Sobotky.

Islamisté o sobě dávají vědět již v lednu útokem na Pařížskou redakci deníku, jeho karikatury proroka Mohameda mají bojovat za hodnoty západu. Všichni volají „je suis Charlie“. Při útoku na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo bylo v Paříži. Všichni začali bránit svobodu slova, avšak zůstalo jen u debat. Svoboda slova začala být omezována pod pláštíkem boje proti nenávisti (s výjimkou hanobení křesťanských symbolů, což je i nadále tolerováno). Začínají být odstraňovány jsou preventivně všechny náboženské symboly.

K množícím se teroristickým útokům navíc prudce roste příliv uprchlíků ze Sýrie a Iráku, které jsou sužované občanskou válkou a bojovníky samozvaného Islámského státu. K nim se masově přidávají ekonomičtí migranti z mnoha dalších zemí, kteří pocítili příležitost dostat se do Evropy. Vnější hranice schengenu nelze bránit, jsou téměř volně průchodně a příliv migrantů do Evropy se dostává zcela mimo kontrolu.

Bezpečnostní situace se zhoršuje, což vede k dalšímu nárůstu terorismu, takže i někteří lidé ze západu začínají uvažovat, že se přestěhují do východní Evropy, která se uplatňuje výrazně méně vstřícnou politiku humanismu a solidarity. Přesto se EU snaží povinnou solidaritu uzákonit, i navzdory popření svrchovanosti zemí a jejich práva bránit své území a kontrolovat, kdo na něm žije. Probíhá tak tuhý boj o povinné kvóty na přerozdělování migrantů a Maďarsko sklízí tvrdou kritiku za stavbu plotu na srbské hranici proti nelegálním migrantům.

Evropa začíná mít starosti i s řeckou duhovou krizí a pumpuje do něho miliardy Eur z kapes daňových poplatníků jiných zemí, včetně Slovenska. Že tyto „půjčky“ Řecko nikdy nesplatí je asi jasné.

Islámský stát se nedaří eliminovat a je na vrcholu své moci, k obratu dochází až na podzim, kdy Rusko se skrze letecké údery aktivně zapojilo do Syrské občanské války po boku vládních sil prezidenta Asada.

Česká republika zažila extrémně suchý rok a důsledky klimatických změn jsou již více než patrné po celém světě. Stále častěji se řeší jejich otázka, otázka obnovitelných zdrojů, ale třeba i elektromobility, která je ale stále v plenkách. V důsledku sucha se kůrovec v našich lesích opět nebezpečně dostává mimo kontrolu, nikdo tomu však nevěnuje pozornost.

Microsoft vydává poslední OS Windows 10, jehož další verze už mají být pouze aktualizacemi.


2016

Tento rok svět žije především dvěma věcmi – Britským referendem o odchodu z EU a nečekaným vítězstvím Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Teroristické útoky se množí, Evropská integrace a federalizace Evropy narazila na své limity, Západní společnost je nadále hluboce rozdělená na ty, kteří svoji jistotu vidí v pořádcích starého tradičního světa a ty, kteří si zidealizovali a vysnili nový, liberální globalizovaný svět.

Začíná se hovořit o reformě Evropské unie, ale ve skutečnosti se do ní nikomu moc nechce a kromě kosmetických změn návrat před Lisabonskou smlouvu je vyloučen. Sílí hlasy po skutečně reformě nebo po vystoupení z EU.

Každý, kdo je kritický k unii je házen do pytle s nálepkou protievropská, antisystémová strana, populista, xenofob, radikál, šiřitel ruské propagandy, apod. Veřejnoprávní média jsou kritizována za neobjektivitu a nekritikou propagaci evropských hodnot, zatímco ta se brání, že nemohou informovat jinak, než očekává EU, jinak bychom z nic skutečně museli vystoupit. Ideologie politické korektnosti dostává vážné trhliny, avšak myšlenky neoliberalismu ne.

Pokračuje mediální válka mezi západem a Ruskem, která, jak se zdá, zaměstnává všechny naplno a zastiňuje i terorismus a krizi na Ukrajině, když zájem o ní téměř zmizel.

Problém dělá EU a NATO navíc Turecko, které v důsledku neúspěšného pokusu o převrat nastoluje autoritativní režim a posiluje své vztahy s Ruskem.

Domácí politiku nevíce zaměstnává elektronická evidence tržeb, jejíž první etapa je spuštěna koncem roku. Možná i proto se kůrovcová kalamita stále šíří bez větší pozornosti vlády a české jehličnaté lesy mizí stále rychleji.


2017

Islámský stát je na svém vrcholu a okupuje území o velikosti Velké Británie. Nejen terorismus, ale i migrační krize jsou už evergreenem, na která se nenašlo účinné řešení.

Hnutí homosexuálů posílené neoliberálními myšlenkami sklízí žně. Některé státy legalizují jejich manželství a adopce dětí. O tradicích se mluví jeho o překonaných stereotypech. Diskutuje se o významu slova rodina, rodiče a manželství, nutnosti jejich změny či o tom, zda děti mají právo znát své rodiče v případě spermobank – anonymních dárců semene pro umělá oplodnění pro ty, kdo nemohou zplodit dítě, ale chtějí mít rodinu. Děti jsou pro stoupence neoliberalismu považovány spíše za rukojmí, které mají uspokojit touhy dospělých a napravit domnělou nerovnost v jejich právech, přičemž dětem samotným jsou práva upírána.

Vedle boje o hodnoty pokračuje i mediální válka mezi západem a Ruskem. Novým tématem jsou však napjaté vztahy mezi EU a USA poté, co se ujal úřadu nový americký prezident Donald trump. Nadějí je francouzský prezident Emmanuel Macron, který slibuje zásadní modernizaci Evropské unie. Ta však znamená spíše utahování šroubů, než komunikace s voliči a stává se velmi neoblíbeným. O směřování EU rozhoduje prakticky jen Německou s Francií.

Nová vládní krize – pád kabinetu Bohuslava Sobotky, koncem roku jmenování nové vlády hnutí ANO Andreje Babiše, která je trestně stíhán. V podzimních volbách do parlamentu výrazně uspěli také Piráti a SPD, zatímco tradiční strany včetně komunistů zaznamenaly propad. Nejen domácí i globální politické rozložení sil se výrazně mění.


2018

V prezidentských volbách Miloš Zeman těsně poráží Jiří Drahoše a je znovu zvolen. Volby provází velký zájem a mediální válka.

Evropská unie nemá čas sama na sebe, o reformách nemůže být řeč, neboť vše se točí kolem vyjednávání s Velkou Británií. Začíná se projevovat únava z politiky a stále více lidí se věnuje spíše svému osobnímu životu. Lidé začínají být unaveni i mediální válkou mezi západem a Ruskem.

Ukrajinská krize opět o sobě dává vědět, když Rusko zastavilo tři lodě Ukrajinského námořnictva poté, co nákladní lodí zatarasilo prostor pod Krymským mostem. Ukrajinské lodě byly po ostré střelbě zabaveny. Jinak se o Ukrajině mluví spíše jen v souvislosti čerpání pracovníků z této země. Nikoho nezajímá, že polovina populace Ukrajiny pracuje v zahraničí a Ukrajina kolabuje také proto, že zde akutně chybějí pracovní síly, které nemá kdo nahradit tak, jako u nás. Spoustu Ukrajinců pracuje tak nejen v Evropě, ale paradoxně také v nepřátelském Rusku.

Donald Trump popularizuje termín „fake news“ a „fake media“ a od této doby je široce používán nejen v politickém boji.

Opět to byl extrémně horký a suchý rok a kůrovcová kalamita začíná dosahovat opravdu rozměrů apokalypsy. Konečně jí začíná věnovat pozornost i vláda a začíná bít na poplach. Jehličnaté lesy se mění na mýtiny.

Pokračuje velmi rychlé vymírání hmyzu a živočichů – podle zprávy WWF došlo od roku 1970 k drastickému snížení populací všech obratlovců na planetě o 60 %. Jen u nás vyhynuly 2/3 hmyzu za posledních 25 let.


2019

Životní úroveň u nás ani více, než dvacet let po revoluci stále nedosahuje západních zemí. Přibližujeme se sice průměru EU, ovšem průměru, ve kterém jsou zahrnuty i východní země. Rozdíl v platech je stále propastný. Ty jsou u nás 2-5x nižší a navíc denní pracovní doba je u nás o hodinu delší, než vy vyspělých zemích. Kupní síla se také přibližuje průměru EU, ovšem doma, nikoli kupní síla Čechů během pobytu v západní Evropě či USA. I v nejchudším Španělsku či Řecku zůstává průměrná mzda mnohem vyšší, než u nás.

V Nizozemí a srdci „křesťanských“ evropských hodnot – v Belgii se začínají hromadně zavírat kostely a chrámy a přestavují se na kulturní a komunitní centra, restaurace či byty. Odhaduje se, že do roku 2030 bude plnit náboženskou funkci jen asi 5% kostelů.

Extrémně horké léto, neuhasitelné, apokalyptické požáry – hoří Amazonské pralesy, Sibiř, Kalifornie, Austrálie (zde do jen do přelomu roku zahynulo již na jednu miliardu klokanů, koal, krav, koní, hadů, netopýrů a dalších zvířat). Mimořádně teplé počasí s teplotami kolem 20° C u nás trvá až do 27. října.

Aktivisté a vědci v boji proti oteplování klimatu bijí na poplach, radikální a globální řešení je však stále v nedohlednu a dílčí opatření mohou katastrofu pouze oddálit ne ji odvrátit. Začíná „zelená hysterie“ a emoce převládají nad schopností se domluvit na společném postupu.

Svět opouští Karel Gott a Česko se tak téměř po neuvěřitelných šesti dekádách zařazuje mezi většinu dalších zemí podobné velikosti, které nemají žádnou žijící populární osobnost, ale také legendu takového formátu napříč hudebními žánry a generacemi.


2020

Mariánský sloup se po 102 let a po nekonečných tahanicích vrací na Staroměstské náměstí v Praze.

Velká Británie konečně po dlouhých čtyřech let dohadování opouští EU.

Svět zachvacuje pandemie nového coronaviru Covid-19, největší za posledních 100 let od Španělské chřipky. V ČR je několikrát vyhlašován a prodlužován stav nouze. Zatímco na jaře u nás přibývalo jen kolem 300 nakažených denně a platila drastická opatření, ve druhé vlně na podzim a v zimě to bylo i přes 16 000 za den a opatření byla mírnější.

Extrémní sucho se prohlubuje a je u nás již největší za 500 let. V důsledku kůrovcové kalamity pokračuje masová likvidace smrkových lesů. Požáry v USA jsou ještě rozsáhlejší, než minulý rok.

Napjaté mezinárodní vztahy Česko – Rusko, stoupá napětí mezi Čínou  a USA.

Náš slovník obohacuje nové slovo – influencer (anglicky „ovlivňovatel“) veřejného mínění. Stát se jím může kdokoli, kdo má na internetu velké množství followerů (následovatelů), nejen politici či celebrity. Influencer je vedoucí osobností každé sociální bubliny.

Vláda schválila v rámci politické korektnosti možnost nepřechylování ženských příjmení – první ženy mají česká příjmení bez  koncovky -ová.

Omezování svobodného projevu se v rámci politického boje, který se ve velké části přesunul na internet, stává běžným standardem. Sociální sítě ruší stovky tisíc účtů, blokují možnost přispívání na ně, neziskové organizace monitorují názory lidí a omezují přístup na webové stránky.

Novým prezidentem USA byl v pochybných volbách s extrémním množstvím korespondenčních hlasů zvolen Joseph Biden. Nová americká administrativa se však k Obamově politice a spojenectví s Evropou ve stejné míře už nevrací – místo toho se soustředí na soupeření s Čínou.


2021

Tento rok je ve znamená pokračujícího omezování svobod v zájmu „boje za pravdu, bezpečí, zdraví a demokracii“.

Hyperkorektnost a cenzura na sociálních sítích neustále posiluje. Právo říkat jiné, než většinové nebo podporované názory má být výrazně omezeno. Trvale byly odstaveny i všechny účty amerického prezidenta Trumpa a u nás předtím také účet kardinála Dominika Duky a poté i Aliance pro rodinu proto, že podporuje výhradně tradiční rodinu a tím údajně šíří nenávist. Cenzurovány a mazány jsou rovněž účty vědců a odborníků, kteří mají negativní názor na očkování. Youtube oznamuje, že bude cenzurovat jakýkoliv obsah, který kritizuje očkování. Google oznamuje, že bude na všech svých platformách výrazně omezovat všechny příspěvky s názory, které popírají změnu klimatu.

Konspirační teorie o nátlaku na očkování proti Covid19 a diskriminaci se u nás začínají realizovat překvapivě bez většího odporu. Ačkoli ústavní soud ruší jedno omezení za druhým, vláda si jede svou a lidé výměnou za poskytované výhody anticovidový protektorát masově akceptují. Hovoří se dokonce o povinnosti očkování experimentálními vakcínami. Některé západní země již zavádí mít povinnost covidový pas téměř všude, v zaměstnání, MHD i obchodech. Proti tomu se objevují hromadné demonstrace, ale jejich organizátoři jsou obviňování z fašismu. Média vyzývají k zákroku proti nepřizpůsobivým a po obraně „demokracie“ kterou ale samy vlády popírají. USA a další země nevpouštění nikoho, kdo nemá covid pas.

Maďarská vláda vydává zákon proti propagaci ideologie LGBT, podle kterého se děti ve školách musí učit, že rodit děti mohou pouze ženy, že plodit děti a zakládat rodiny mohou pouze oboupohlavní páry, že pohlaví je až na výjimky od přírody dané a nesmějí být informováni o jiných variantách a možnostech. To vyvolává hysterickou reakci EU, obvinění z porušování evropských hodnot a omezování svobody. EU vyhrožuje, že zemím, které nebudou uznávat „manželství“ stejných pohlaví budou zkráceny dotace.

Nebývalé množství přírodních pohrom – Moravu zasahuje nejsilnější tornádo v známé historii a největší v Evropě za 37 let. Brzy poté zasahují Německo, část Belgie a Nizozemí nejhorší povodně v novodobé historii SRN a jde o největší přírodní katastrofu v Evropě za posledních 25 let. USA, Sibiř, Kanadu a jihovýchod Evropy zasahují extrémní vlny veder a největší požáry za 125 let, Čínu pak největší povodně za 1000 let.

Mise v Afgánistánu končí debaklem. Vojska NATO spěšně opouštějí zemi, kterou vzápětí téměř okamžitě obsazují teroristé z Tálibánu, bez odporu armády, jejíž vyzbrojení a výcvik stálo 89 miliard dolarů, přičemž tyto nejmodernější zbraně získává Tálibán. Plány na zavedení demokracie se zhroutily a teroristé naopak upevňují své postavení vůči USA a západu.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny ČR s přehledem vítězí ANO, avšak proti němu vzniká koalice národního odporu tvořená pěti menšími stranami – ODS+KDU+TOP09+STAN+Piráti, zatímco ČSSD a Komunisté po 30 letech končí zcela mimo sněmovnu.

Microsoft navzdory původním prohlášením vydává nový OS Windows 11.