Lesk a bída USA – pantomptikum a bizár

Takto nějak si představuji budoucnost za 100 let u nás. Výlet do amerických velkoměst je takový výlet do budoucnosti. Vedle megalománských staveb ve městech, kam se díky ním slunce nedostane, kde do šedi betonu na každém rohu září pestrobarevné reklamy a kolem se pohybují davy lidí s nepřítomným výrazem nejrůznějších pohlaví a identit, v nejrůznějších kostýmech jako na maškarním bále, stany a chatrče bezdomovců na ulicích – zkrátka každá ulice jako jedná velká stoka a odpadkový koš… Mezi odpadky nejluxusnější rezidence. Bizár největších kontrastů, přehlídka největšího luxusu a největší bídy.

Svět nejrůznějších menšin, které převzaly vládu, zatímco většina zanikla nebo jejíž hlas byl umlčen. Totální úpadek ducha krčícího se ve velké bombastické show ve které hrají hlavní roli peníze. Děsivá prázdnota ducha a vygumované hlavy. Vulgarita a sprostota vedle neskrývané vřelosti a srdečnosti, nespoutanost a živelnost, která budí zdání bezbřehé svobody, nad kterou však bdí pozorné oko velkého bratra. Svět konzumu, který udělal z lidí tupé stádo ovcí a herce, kteří pokládají svět jen za velké divadlo.

Nakonec nevíte, zda je srdečnost lidí upřímná nebo dokonale zahraná, v čemž mají zejména obchodníci a lidé nabízející služby velkou praxi. Jejich samozřejmost, slušnost, úslužnost a spontánnost vás natolik okouzlí, že vás přesvědčí o tom, že je nefalšovaná a srdečná. I když vám budou s úsměvem na rtech lhát do očí nebo vás hned okradou. Pokud si toho ale nevšimnete, budete zaskočeni, jak milí a srdeční Američani jsou. Jak velký mají zájem o potřeby svých bližních, dokud nezjistíte, že je to divadlo a že ten, kdo tento svět řídí je super bohatá elita, která ovládá téměř vše, včetně politiky. Doslova, tedy i mentálně.

Buduje si svůj řád, který vypadá navenek jako nejvíce svobodný, ale ve skutečnosti je nejvíce otrokářský. A postupuje rychle. Lidé jim slouží jako novodobí otroci, ale současně věří tomu, že mají velkou svobodu. Zejména, pokud mají smažená kuřecí křídla, hranolky, pořádný burger a colu. A samozřejmě mobil nabitý aplikacemi.

To make America great again? No nevím, moc bych Americe přál, aby se z toho hlubokého konzumního marazmu nějak duchovně probudila, ale obávám se, že jen to jen zbožné přání některých, možná trochu osvícenějších lidí. Jedině snad po sérii opravdu velkých šoků kdy si ani nechci představovat, jak velké by musely být.