Když Ukrajina padne, Francie vyhlásí Rusku válku

Francouzský prezident Emmanuel Macron opět připustil možnost vyslání západních pozemních jednotek na Ukrajinu. Stát by se tak podle něj mohlo v případě, že by Rusko prolomilo frontovou linii a Kyjev o pomoc požádal.

Kdo chce válku, mám mít válku a zaslouží si smrt, ale odnesou to bohužel i ti, kteří ji nechtějí. Opravdu si Macron myslí, že Francie může Rusko porazit ona, pokud Ukrajina selže a je schopen si domyslet, jaké důsledky by taková válka mohla mít? Je si opravdu jist, že Ruskou Ukrajinu v takovém případě vyklidí a stáhne se, a začne trvalý mír?

A jak budeme reagovat, pokud Rusko řekne OK, vyhlásili jste nám válku, takže použití nějakého druhu zbraní hromadného ničením v nějakém omezeném rozsahu je legitimní? Francie řekne: OK, pokud je použijete, použijeme je také. No, a za chvíli, až konflikt postupně vyeskaluje, může být celá Evropa v plamenech. Opravdu to chceme? Nebo opravdu věříme, že se Rusko lekne, vyklidí Ukrajinu a vzdá se? A pokud by Rusko pak zaútočilo na Francii, chápalo by to NATO jako záležitost Francie nebo jako útok na alianci? Nevíme.

Podle komentářů ale vidíme, jak si fanoušci války naivně myslí, že se Macron trefil do černého, že fandové Ruska vřískají bolestí. Myslí si, jak rusákům zatrnulo a jak se klepou už strachy. Ale opravdu, já bych jim to válku moc přál, ať si jí s Ruskem pěkně a pořádně užijí. Ať se se svým odvěkým nepřítelem pořádně poperou. Moc bychom jim to přál, kdybych se na ten boj mohl dívat jako pouhý divák a bavit se. Má to ale háček – to nejspíše není možné. Nebyli bychom diváky, ale součástí děje. Nejen oni, ale my všichni. To ale zase nechci…

To, že Ukrajina padne je asi jen otázkou času a to že požádá o zapojení se Francie do války je pravděpodobné, pokud jim tato možnost bude nabídnuta. Tak uvidíme, jak to dopadne, jak dalece to Macron myslí s vyhlášením války Rusku vážně a jestli k tomu dojde nebo do jaké míry jde hlavně o přání novinářů tuto myšlenku posilovat. Věřme ale že zůstaneme i nadále pouze diváky v tomto konfliktu – nikoliv účastníky. Aby pomoc Francie moha něco měnit, musela by být skutečně mohutná a čítat zapojení obrovského množství vojáků – jinak je to jen mlácení prázdné slámy.