Vyšli jsme vstříc volání veřejnosti a sobě přidáme 7% (abychom ukázali solidaritu a protože jinak nemůžeme), ale jiným maximálně 3% nebo 5%. Nebo raději nic, protože rozpočet je napjatý a ekonomika si to nemůže dovolit.
Kdo by nechtěl, aby mu plat zvyšoval každý rok nějaký automat? Bez toho, že by musel někde demonstrovat, stávkovat, doprošovat se u šéfa, upozorňovat na sebe? Samozřejmě není dobré, když politici rozhodují o svých platech, ale když jsou raději určovány nějakým automatickým systémem. V takovém případě by bylo ale správné, kdyby stejný systém fungoval i pro zvyšování důchodů, příspěvků na péči, výše minimální mzdy, platů všech zaměstnanců. Ale stejnou měrou…
Vláda nakonec rozhodla, že se zvýší plát nikoli o 14% ale o „pouhých“ 7%. Je to pochopitelné. To, že byly naposledy zmrazeny neznamená automaticky, že by měly pak vzrůst dvojnásob – to by také důchodci mohli následující rok dostat přidáno dvojnásob – tedy včetně toho, o co je vláda letos připravila. To se však určitě nestane. Důchodcům vzroste příští rok v průměru ani ne o 400 Kč. Kdyby se stejné navýšení týkalo i jich, byl by to trojnásobek – průměrné důchody by vzrostly o 1500 Kč.
Jenže i oněch 7% je hodně, vzhledem k tomu, že ekonomika stagnuje a toto číslo daleko převyšuje současnou inflaci. Vláda se chvástá, že od příštího ruku přidává všem vojákům 5%. Proč ne také jim tedy ne 7%? A policistům nakonec nic? Proč vláda nepřidá všem zaměstnancům stejně jako sobě? (A i kdyby přidala, stále platí že, pokud má někdo vysoký příjem, i velmi malé procento mlže znamenat daleko více, než u toho, kdo má nízký příjem a dostane přidány víc procent).
Nezdá se tedy, že by to bylo ono dýchání s občany, jak toto „rozumné“ zvýšení mezd politiků nazval ministr Kupka. Stále je to spíše výsměch – jakoby vládě bylo už jedno, jak to je, jakoby si říkala – vlezte nám na záda, my stejně víme, že příští rok už nás nezvolíte tak, jako tak. Ale ano, nejsem proti automatu se 7% navyšováním každý rok. Ať ale platí skutečně pro všechny. Nebo – ať je navázán na průměrnou mzdu a platí pro všechny zaměstnance. Pak nebude důvod, aby někteří z nich museli kvůli tomu stávkovat a demonstrovat.
Nesouhlasím ani s argumentem, že by politici měli dostat dostatečně zaplaceno, pokud chceme, aby do politiky chodili kvalitní lidé. Proti tomu lze totiž argumentovat, že výše příjmů by neměla být motivací, aby někdo chodil do politiky. Pokud totiž tomu tak je, není to rozhodně žádná záruka toho, že do ní budou chodit opravdu lidé kvalitní. Politici nejsou jen úředníci či manažeři, politika je poselství a poslanci by svoji práci měli mít především jako poslání a službu lidem – nikoliv jako svůj byznys. Nejsou to podnikatelé.