Evropu s Afrikou může propojit podzemní tunel za 149 miliard

Věří ještě někdo, že EU chce nelegální migraci skutečně řešit a ne ji podporovat? Protože není schopná kontrolovat své hranice, nejspíše je asi úplně zruší. Otázka pak je, co bude se vnitřním bezhraničním prostorem Schengenu. Státy sice mohou své hranice obnovit a střežit, ale jen na omezenou dobu v případě krize. Nabízí se otázka, k čemu je takový tunel potřeba, pokud nejde o podporu migrance, které chybí zelená hranice a moře je pro ní určitou nepříjemnou překážkou. Nějaká masová turistika z Evropy směrem tam určitě nehrozí a zmíněná obří suma peněz by se dala vynaložit spíše na lepší ochranu vnějších hranic.

To ale zjevně nechtějí. Oni naopak chtějí Afriku nastěhovat do Evropy, ale ne na člunech, ale luxusními rychlovlaky. Jak si už stěžovala eurokomisařka Johanssonová – do EU stále proudí příliš málo migrantů. Cílem EU má být prý alespoň milion každý rok. To by měl usnadnit i Migrační pakt, který bude migrační krize řešit lepší distribucí migrantů, aby všechny státy byly zatíženy rovnoměrně. Kdyby ale situaci chtěli skutečně řešit, nezabývali by se distribucí, ale právě tím, aby EU byla schopná své hranice a pohyb osob kontrolovat – ne tento pohyb podporovat a urychlovat.

Zdá se, že jejich ideály a cíle jsou diametrálně odlišné od toho, co chce většina obyvatel EU a ještě nikdy se politická reprezentace ve svých záměrech tak neodlišovala od toho, co chtějí lidé. Je ale obdivuhodné, jak dlouho se jim daří své skutečné záměry před lidmi tajit, maskovat nebo je obhajovat. Jak dlouho EU ovládají stále stejné politické síly a jejich voliči je stále volí. Že by snad volby do Evropského parlamentu byly zmanipulované, to nepředpokládám – i když asi možné je dnes úplně všechno.