Evropa ztrácí vojenské kapacity. Ale proč?

Konec jedné éry. I tak některá média hodnotí čtvrteční projev amerického ministra obrany Peta Hegsetha na summitu Severoatlantické aliance v Bruselu. Dle ministra musí „evropští spojenci převzít odpovědnost za konvenční bezpečnost“ v Evropě. Zároveň zopakoval cíl navýšit výdaje na obranu na pět procent HDP. Bojeschopnost evropských států přitom z hlediska počtu bojových brigád dlouhodobě klesá.

Já si myslím, že vojenské kapacity ztratil nejen západ, ale i Rusko, když se podíváme, jaké měl Sovětský svaz a jakou konvenční armádu má Rusko, které jí má hlavně pro přehlídky na Rudném náměstí. Kapacita výroby je malá, západ své sklady vyprázdnil a co mohl poslal na Ukrajinu. Rusko také, zbavilo se historické techniky…

Nejspíše nikdo nepočítal s tím, že v budoucnu k nějakému většímu konfliktu dojde Jenže, doba se změnila. Nejen po bezpečnostní stránce, ale i vývoje techniky. A letadla? To už je spíše také překonaná věc – dnes se bojuje hlavně levnými drony. Nikdo nechce riskovat sestřelení super drahé stíhačky. Zbraně se mění, nastupuje umělá inteligence a sofistikovaná soft technika, ani ne tak hard power. A hlavně, důraz je kladen na zbraně hromadného ničení – Ruská konvenční armáda je slabá a podinvestovaná, ale jaderný arzenál má naopak vysoko předimenzovaný.

Co z toho vyplývá? Nejspíše to, že pokud by skutečně mělo dojít k nějaké velké válce, byla by už asi poslední. Anebo půjde o válku dronů. Ukázala to už válka na Ukrajině. O klasického boje se přechází k novým metodám. Na klasické války tak jak se vedly kdysi v minulosti už zapomeňme. Navíc pěchoty bude také málo – armáda netáhne a ani civilistům se dnes bojovat rozhodně nechce. A každá válka zanechává obrovskou uhlíkovou stopu!

Putin má zbraň o síle 500 Hirošim, ale jadernou válku nechce, říká expert