Esoterika – nástroj manipulátorů i jejich překážka

O tom že podvodníci milují vše, co lze nějak zneužít a co je šikovným nástrojem pro manipulaci nelze pochybovat. A samozřejmě, esoterika je pro ně velmi vhodným nástrojem protože pracuje s vírou důvěřivých lidí. Lidí kteří žádnou pevnou víru nemají, ale hledají jí. Pokud někdo ale vše esoterické hází do jednoho pytle a zesměšňuje, je to buď hloupost, nevědomost anebo další manipulace, protože odborníci na odhalování dezinformací jsou jen dalšími manipulátory, kteří chtějí lidem vnutit víru, že jen člověk, kteří věří pouze v to, co je racionální a vědecky prokázané, je na té správné cestě.

Esoterika je dobrý nástroj pro manipulátory všeho druhu, zejména v oblasti byznysu. Je ale také nepohodlnou věcí pro manipulátory jiného druhu – ty kteří chtějí, aby všichni věřili jen jedné vědecky prokázané pravdě a tak aby s nimi bylo možné manipulovat. Poznáme je podle toho, že vše co je esoterické zesměšňují jako výmysly a dezinformace, aniž by se zajímali nebo věděli o co jde.

V případě následujících výroků bych spíše řekl, že jde o nevědomost, kdy se autor upíná na vědecky uznávané autority, kteří hovoří o placebo efektu nebo jakoukoli alternativní medicínu prostě neuznávají a skálopevně se drží té tradiční.

Motivací je mnoho, je velice důležité si nicméně uvědomit, že motivací nemusí být vždy jen chamtivost. Někteří lidé tento obsah šíří zkrátka proto, že věří v jeho pozitivní účinky na psychické či fyzické zdraví. Tato víra je zaměřená pravděpodobně primárně na základu placeba, kdy subjektivně vnímají, že některé příznaky onemocnění se zlepšují.

A tady se opět dostáváme k využití esoteriky k manipulacím. Bohužel čeští elfové se zabývají pouze manipulacemi ze strany Ruska a neberou do úvahy že celý svět se mění a že dezinformace nejsou zdaleka jen součástí ruské propagandy, ale zcela běžně se šíří také z úst politiků tzv. demokratických stran, od našich vlastních ideologů i z centrál EU. Informační válka rozhodně není jednostrannou záležitostí a za příčinu odporu vůči převládajícímu pohledu na svět a současné autoritě není možno vidět pouze aktivitu Ruska nebo Číny. Je dána také tím, že současný převládající pohled na svět je stále více skutečně překonaný a současná autorita je stále více nedůvěryhodná vlastní vinou.

Zneužíváním ezoteriky pro jiné než léčebné či duševní účinky se zabývají také Čeští elfové, internetová skupina pro boj s dezinformacemi a ruskou propagandou. Podle mluvčího elfů Víta Kučíka mají ezoterici napojení na dezinfo scénu jeden společný rys: odpor vůči převládajícímu pohledu na svět a současné autoritě.