Český rozhlas si podal naivního influencera, který reportoval z Číny

Vyrazil do Číny, natočil pár videí, shrábnul peníze a vrátil se domů. Český influencer Jan „Honzi“ Michálek. K čemu Číně lidé na sítích jsou? A jak se mění způsoby, kterými totalitní stát šíří svou propagandu? Otázky pro Ivanu Karáskovou, vedoucí čínského týmu v Asociaci pro mezinárodní otázky.

Docela mě překvapilo, jak Český rozhlas věnuje takovou pozornost nějakému mladému „naivnímu influencerovi“ který informuje své fanoušky úplně jinak, než by správně měl a slouží čínské propagandě. Když jsem ale slyšel, že tento influencer má diváků více, než nejposlouchanější stanice Českého rozhlasu, bylo mi jasné, proč se mu rozhlas tak věnuje. Prý už si na něj posvítila i BIS – kvůli šíření čínské propagandy.

Ano vím, že Čína šíří propagandu a nemístně zveličuje své úspěchy a skvělý obraz o své zemi, zatímco to špatné zamlčuje. Ale aby z toho měla být taková panika? To mi připomíná strach našich elit, které se bojí, že by něco z té propagandy mohla být nebezpečná pravda, která by mohla ohrozit naší vyspělou demokracii a moc našich elit. Jinak mi to hlava nebere. Zkrátka připomíná mi to dobu před rokem 1989, kdy se soudruzi ze všech sil snažili, aby někdo propagandou a dezinformacemi nerozvrátil socialismus a lidově demokratické zřízení. Přitom čínská propaganda ani nepomlouvá náš režim – pouze vynáší a vychvaluje ten svůj – nic víc. I to však vadí a je trnem v oku.

Podle našich elit jsou zřejmě nebezpečné jakékoliv pozitivní informace o životě a o úspěších Číny a kdyby lidé viděli tamní superrychlé rychlovlaky či megalománské stavby, které jsou jakoby z jiného světa, nebyla by to dobrá reklama pro naše úspěchy. Něco takového prostě u nás nedokážeme a začínáme stále více zaostávat. Připomíná mi to dobu, že naši soudruzi drželi lidi pod zámkem aby nemohli vycestovat na západ a nemohli vidět, jak to tam vypadá. Místo toho, aby se západ snažili dohnat a konkurovat mu, soustředili se na to, aby se informace o tom, jak se žije na západě nedostali k nám. A lidé u nás, aby se nerozutekli na západ.

Jestli to takto půjde dál, možná se brzy dočkáme doby, kdy influenceři podobného typu budou pod drobnohledem STB (tedy vlastně BIS), kteří dohlédnou na to, aby tito lidé informovali správně a nepomáhali šířit nepřátelskou propagandu. Jinak jim bude hrozit trestní stíhání a STB se postará o to, aby šli sedět, protože budou odsouzeni za rozvracení demokratického systému.

Pamatujme na to, až si budeme připomínat výroční revoluce 17.11. Proč jsme tehdy zvonili klíči? Asi ne proto, abychom se vozili po těch, kdo neinformují správně. Evropa musí začít Číně konkurovat normálním způsobem – ne tím, že bude lidem nasazovat špunty do uší, aby neslyšeli to, jako se Čína vychvaluje a neviděli, jak to tam vypadá. Elity, které takto přemýšlejí opravdu nepotřebujeme – podobně jednaly i ty, kterých jsme se v roce 1989 zbavili.