Česko » Doprava

Právě jsem poslouchal na toto téma zajímavý rozhovor na ČRo Plus, kde se mluvilo o tom, že cesta z Prahy do Plzně by pak měla být do jedné hodiny. Tak si ale říkám, má opravdu smysl investovat do takových tratí, jestliže dopravu zrychlí jen o 20 minut a pro cestu autem nepůjde o žádnou jednoznačnou rychlostí výhodu? Myslím si, že za takových okolností nemá žádný význam investovat tolik miliard do nových tratí – to už snad by opravdu bylo lepší investovat stejnou částku na propojení Labe a Dunaje pro nákladní lodní dopravu, do stavby kanálu jehož smysluplnost a finanční návratnost je někde ve hvězdách, nicméně někdo ho za každou cenu chce. Nebo snad o něj usiluje někdo, kdo si nepřeje vysokorychlostní železnice, které by měly být absolutní prioritou? Vždyť když už by se měly stavět nové tratě, měly by umožňovat rychlosti nejméně 300 Km / h. Jinak jejich stavba opravdu smysl nemá a můžeme zůstat i budování současných koridorů pro 160ti km rychlost. Zvýšení o 40 km za ty miliardy Kč opravdu nestojí.

Mimochodem, co říkáte na moderní vozy Českých drah v letních horkách? Mají jednu výhodu oproti těm starým – mají klimatizaci. Mají ale i nevýhodu – okna, která se nedají otevřít anebo jen málo. Už to není, co to bývalo, že byste mohli pozorovat ubíhající krajinu přes otevřené okno… Ona vlastně výhoda by to byla, kdyby ovšem klimatizace vždy fungovala. V opačném případě se jízda takovým vlakem mění v peklo. A ČD vám nevrátí ani Korunu. Jako dnes po úmorné cestě, kdy jsem se vrátil z Moravy. Snad bychom mohli být ještě rádi, že nám ČD poskytly saunu zdarma. Tak si říkám, kéž by tu byly zase ty staré vozy, kde měl člověk jistotu, že většina oken jde otevřít. Myslím, že i v případě havárie by nebylo tak složité z takových vagonů uniknout. A propo, víte, kde dnes jezdí nejrychlejší vlaky? Ne, není to Japonsko a jeho Šikanzen, ani Francie s TGV. Ano, asi správně tušíte – je to Čína s vlaky, které jezdí 430 km/h. Jak to ti soudruzi dělají? Abychom se snad opravdu začali jezdit učit do Číny.

Co říkáte na stále větší hustotu automobilového provozu v Praze a na vyhlašovaný stav klimatické nouze apod.? Jaký to má smysl. Podle mého názoru nejspíše žádný, protože kdyby s tím město chtělo něco udělat, dávno by se tak stalo. Myslím, že řešení by bylo jednoduché – vybudovat na předměstích parkoviště a všem nerezidentům zakázat vjezd do širšího okruhu centra metropole, s výjimkou taxi, dodavatelů, apod., tedy těch, kdo by mohli dostat povolení. To by mohli získat i všichni ostatní, pokud by si ho zakoupili. Pro všechny ostatní by totiž každý vjezd byl zpoplatněn nemalou částkou. Městská kasa by si tím mohla přijít na pěkné peníze, které by mohla dále investovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *