Co je to strach?

1508591_701687243176624_338262189_n

Máte strach z toho, co se dnes odehrává? Máte strach z budoucnosti?

Naše civilizace je v dobrých rukou a není žádných pochyb o tom, že dobro zvítězí. Varování může opravdu někdy vyvolávat strach, ale takové strašení není samoúčelné – nemá za cíl někoho zničit depresí. Naopak, má za cíl zamyslet se a snad i vyburcovat. Strach totiž nemusí být jen negativní emoce. Strach je pud, který nutně potřebujeme. Ne proto, aby nás ovládal, ale aby nás motivoval a pomohl nám změnit náš pohled na svět. Takový strach žádnou negativní energii nevytváří, pokud je správně pochopen. Naopak.

Ten, kdo strach cítí více, než je zdrávo, ten ho cítí proto, že je zmatený a neví přesně o co jde. Strach vzniká z neznalosti a nedůvěry. Překonáte-li zmatek, uvědomíte si sama sebe. A pokud si uvědomíte sama sebe, pochopíte, že to je pouhý popis reality a toho, co se odehrává. Reality, nad kterou nesmíme a zavírat oči a uzavírat se tak v nějakém vysněném ideálním světě.

Pokud bychom měli strach dívat se pravdě do očí nebo nazývat věci pravými jmény, pak to je strach skutečně nebezpečný. Nikoliv nepříjemný pocit, který v někom mohou vyvolat varování. Takový strach je naopak prospěšný pocit.

Strach, kterému člověk podléhá, budí nenávist. Strach, který člověka vyburcuje a posune dál, je požehnáním. Strach může vyvolat poplašná zpráva, ale i varování z toho, co opravdu přijde. Strach může být oprávněný a potřebný, ale i iracionální a škodlivý.  Je pouze na člověku, jak se k němu postaví.

Člověk ve skutečnosti může cítit strach pouze z toho, co nezná. A protože se bojí neznámého, bojí se často i poznání. A tak raději žije ve sladké a pohodlné lži. Lži, která ho nevyrušuje, která ho nezneklidňuje a která mu přináší dobrý pocit. I když je to lež.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *